0
Titulinis
Blogas
Gražios klombos formavimo taisyklės

Gražios klombos formavimo taisyklės


Gražios klombos formavimo taisyklės
Daugelis iš mūsų sutiks, kad užtenka pažvelgti į margą, gražiai suplanuotą gėlyną, ir nuotaika pakyla jo spalvų, gėlių įvairovės, aromatų dėka. Be estetinės funkcijos, gėlynai dar leidžia ir vizualiai sujungti skirtingas sklypo zonas, taip pat paslėpti tam tikrus elementus, pavyzdžiui, kanalizacijos liukus ir pan.
 
Yra keli pagrindiniai gėlynų tipai:
  • Bortelis
  • Rabatė
  • Arabeska
  • Alpinariumas
  • Vertikalus gėlynas
  • Klomba
 
Bortelis. Gėlių naudojimas kuriant liniją, apibrėžiant objekto, takelio, sodo ir kt. kontūrus. Dažniausiai naudojami 1-2 rūšių augalai ir jie pasodinami išilgai vieno arba dviejų objekto kraštų, sukuriant apvado efektą.
 
Rabatė. Gėlės taip pat sodinamos išilgai bet kokio objekto (iš 1 ar 2 pusių), bet su platesne juostele - 50 cm. Tokiu atveju galima naudoti įvairaus aukščio augalus. Šio tipo gėlynas atrodo įspūdingiausiai išilgai takelių, prie namo sienų, sklypo viduryje.
 
Arabeska. Šis gėlynas yra sudėtingo ir labai gražaus rašto, kuris kuriamas naudojant įvairius žydinčius ar besipinančius augalus bei mineralinius elementus: įvairių formų akmenukus, žvyrą, skaldą ir kt.
 
Alpinariumas. Tai dirbtinai sukurto kalnų reljefo sklypo dalis, kurio dekoravimui naudojami spygliuočių augalai, daugiamečiai augalai, formuojantys kilimą, ir svogūniniai augalai.
 
Vertikalūs gėlynai ir vazonai. Paprastai jie naudojami tose vietose, kur yra mažai vietos gėlių sodui sukurti, arba kur yra tam netinkamas dirvožemis. Gėlės sodinamos į vazonus, kurie gali būti pritvirtinami prie įvairių konstrukcijų - sienos, tvoros, rąsto, metalinių grotelių ir pan.
 
Klomba. Šio gėlyno tipo išvaizda gali būti labai įvairi. Vis dėlto, klombos turi aiškias geometrines linijas ir kontūrus, yra aukštesnės už takelius ar veją. Apie šio tipo gėlynus ir jų kūrimo taisykles kalbėsime šiame straipsnyje.
 
Augalai klombose gali būti nuolatiniai arba keičiami. Pirmuoju atveju naudojami daugiamečiai augalai su skirtingais žydėjimo laikotarpiais. Antruoju atveju naudojami vienmečiai augalai, pakeičiantys vienas kitą, kai jie nužydi. Geriausias variantas yra derinti vienmečius ir daugiamečius augalus, nes daugiamečiai augalai sukuria pastovų pagrindą, o su vienmečiais augalais galite eksperimentuoti kiekvienais metais, pridedant naujovių prie gėlyno išvaizdos.
 
  • Pagrindinė klombos dizaino taisyklė yra sukurti bendrą darnų vaizdą ir suplanuoti kiekvieno atskiro augalo sodinimo vietas iš anksto. Pagrindinė taisyklė: 1 kv. m naudokite ne daugiau kaip 3 augalų rūšis.
  • Pasirenkant augalus, įsivertinkite, kokia yra gėlyno vieta: saulėta ar šešėlinė, koks joje dirvožemis.
  • Kurdami kompoziciją, pasirinkite kelis augalus, kurie bus viso gėlyno akcentais, išsiskirs iš likusių augalų. Mažose klombose užtenka vieno tokio akcento, dideliuose gėlynuose - ne daugiau kaip 3.
  • Augalai turėtų būti išdėstyti pagal aukštį. Daugiapakopis principas reiškia žemai augančių ir žemę dengiančių augalų išdėstymą gėlyno priešakyje, vidutinio dydžio augalus už jų ir aukštų augalų - fone.
  • Įvairių rūšių gėles sodinkite atokiau viena nuo kitos, kad jos turėtų vietos augti.
  • Vienos rūšies augalai turėtų būti sodinami mažomis grupėmis, o ne po vieną, taip jie atrodys įdomiau. Krūmai yra išimtis, nes klombose jie atrodo patraukliau po vieną.
  • Kad klomba neatrodytų per daug marga, neturėtumėte jos kurti tik iš spalvingų gėlių, jas reikia praskiesti pasteliniais, baltais tonais ir nežydinčiais augalais. Gėlynai atrodo harmoningai, kai vyrauja mėlyni, violetiniai, balti, rožiniai, žali tonai. Sodrių spalvų - geltonos, oranžinės, raudonos - geriau naudoti ribotai, mažose augalų grupėse.
 
Gėlių spalvų atmintinė
 
  • Būtent augalai su įvairiomis lapų formomis ir jų spalvomis išlaikys gražią gėlyno išvaizdą, net kai viena ar kita gėlė nustos žydėti.
  • Norėdami sukurti neįprasto dizaino klombą, galite naudoti įvairius namų apyvokos daiktus - puodus, vazonus, pintines ir pan.
  • Norint išlaikyti gražią gėlyno išvaizdą, verta laiku ravėti ir laistyti, pašalinti išdžiūvusius pumpurus, prireikus pririšti dideles gėlių šakas ir pan. Be to, pavasarį ir rudenį turėtų būti atliekamas sanitarinis krūmų genėjimas, visų augalų tręšimas.
  • Reikėtų pasirinkti ilgai žydinčius augalus arba pasirinkti augalus, kurie žydi vienas po kito, tokiu būdu gėlynas visą pavasario-vasaros sezoną džiugins savo spalvomis.

 

Kovas - Balandis Gegužė Birželis
Krokai
Snieguolės
Žibuoklės
Scylės
Eleborai
Tulpės
Narcizai
Saulutės
Našlaitės
Hiacintai
Žydrės
Raktažolės
Dekoratyviniai česnakai
Neužmirštuolės
Burbuliai
Floksai
Pakalnutės
Alyvos
Auskarėliai
Raganės
Bijūnai
Katilėliai
Lelijos
Irisai
Ramunėlės
Serenčiai
Lubinai
Petunijos
Gvazdikai
Liepa Rugpjūtis Rugsėjis
Viendienės
Leukonijos
Kanos
Astilbės
Verbenos
Levandos
Nasturtės
Rožės
Kvapieji pelėžirniai
Hortenzijos
Chrizantemos
Kardeliai
Gailiardijos
Ežiuolės
Rudbekijos
Jurginai
Monardos
Šilokai
Gvaizdūnės
Dedešvos
Rykštenės
Kurpelės
Astrai
Geleniumai
Burnočiai
Kinrožės
Sorulės
Kolchikumai
Anemonai
Viržiai
Montbretės
Žioveinis
 
Išmintingai laikykitės klombos kūrimo proceso, laikykitės šių paprastų rekomendacijų ir tuo pačiu nebijokite eksperimentuoti, o jūsų gėlynai daugelį metų džiugins jus ir aplinkinius!