0
Titulinis
Blogas
Gausiai žydinčių orchidėjų paslaptis slypi specialiuose vazonuose

Gausiai žydinčių orchidėjų paslaptis slypi specialiuose vazonuose


Gausiai žydinčių orchidėjų paslaptis slypi specialiuose vazonuose

Kuo skiriasi iš pažiūros labai panašūs vazonai: molinis glazūruotas nuo neglazūruoto ir plastikinio? Esminis skirtumas yra tas, kad jie skirtingai garina drėgmę, o tai labai svarbu kambarinėms gėlėms. O ypač visų mėgstamoms orchidėjoms.

 

„Greičiausiai drėgmę išgarins molinis neglazūruotas vazonas, nes per molio poras drėgmė pasišalina greičiausiai. Manoma, kad tokie vazonai gėlėms yra patys sveikiausi. Vienintelis šių vazonų trūkumas – juose augančias gėles reikėtų truputį dažniau palaistyti“, – aiškina Sigita Petrunina, knygos „Gyvenk kaip patinka“ ir tinklaraščio „Ten, kur namai“ autorė. 

 

Kitas geras pasirinkimas – moliniai glazūruoti vazonai. Kadangi glazūra uždengia molio poras, drėgmę jie garina lėčiau nei neglazūruoti.

 

Lėčiausiai drėgmė išgaruoja iš plastikinių vazonų. Specialistai sako, kad juose esančią drėgmę lengviausia kontroliuoti. Gėles juose laistyti reikia gerokai rečiau nei moliniuose vazonuose. Plastikinio vazono dugne esančios kelios skylės leidžia neužsilaikyti vandeniui.
Kaip bebūtų apmaudu, dažniausiai augalams pakenkia ne drėgmės trūkumas, bet būtent jos perteklius. Perlaisčius šaknys pradeda pūti, augalas nustoja augti. Į ką svarbu atkreipti dėmesį laistant kambarinius augalus?

 

Skirtingiems augalams reikalingas skirtingas drėgmės kiekis. Taip pat svarbu žinoti, kiek šviesos yra jūsų namuose, nes drėgmė per vazono poras ar per vazono apačią geriau garuoja ne tik tada, kai yra šilta, bet ir kai yra šviesu. 
„Savo namuose augalus mėgstu sodinti į plastikinius vazonus. Plastikiniai rudos spalvos vazonai nėra labai gražūs ir namų nepuošia. Bet yra išeitis – galime nusipirkti be skylės dugne dekoratyvinį vazoną ir jame paslėpti savo neišvaizdų plastikinį. Tuomet gėlė atrodys kur kas geriau, o ir toks augalo laikymas praktiškai neįtakoja jo augimo. Tik palaisčius reiktų stebėti, ar neliko vandens dekoratyvinio vazono apačioje. O jei jau taip atsitiko, vandens perteklių būtina išpilti“, – pataria S. Petrunina.

 

Yra vienas visų mėgiamas ir dažnai dovanų gaunamas augalas – orchidėja falenopsis („Phalaenopsis“), kurios šaknys reikalauja šiek tiek kitokio vazono, nei jau mūsų aptarti. Orchidėjas rekomenduojama auginti skaidriuose vazonuose, nes jų šaknys turi gauti šviesos. 
„Kaip gėlių augintojams mėgėjams mums toks vazonas naudingas tam, kad matytume augalo šaknų būklę ir pagal ją galėtumėm spręsti, kuomet yra laikas laistyti. Dažnai orchidėjos žiedais žmonės džiaugiasi trumpai, nes ji yra perlaistoma ir nustoja augti. Todėl orchidėjas turime auginti permatomuose vazonuose, kuriuose ir nusipirkome šį augalą“, – sako tinklaraštininkė. 
 
Jei norime daugiau grožio, orchidėją galime statyti į stiklinį permatomą vazoną arba į nepermatomą, iš kurio būtų lengva ištraukti gėlę su jos plastikiniu vazonu, kad galėtume stebėti, kaip atrodo šaknys ir substratas.
Laistyti orchidėją reiktų tik tuomet, kai ji visiškai išdžiūsta. Tuomet apačioje esančios šaknys pabąla, substratas būna visiškai sausas, o ant vazono sienelių nebėra jokių drėgmės požymių. Tik tuomet vazoną galime statyti į vandens dubenį ir palikti porai valandų – kol substratas prisigers drėgmės. Vėliau vazonas iš dubens ištraukiamas, leidžiama jam gerai nuvarvėti. Tuomet mėnesiui galime palikti savo orchidėją nelaistytą.

 

Šaltinis: www.delfi.lt