0
Titulinis
Blogas
Svogūnų sodinimas

Svogūnų sodinimas


Svogūnų sodinimas


Retas ingredientas virtuvėje yra naudojamas dažniau ir gausiau nei svogūnai. Tiek pagardinimas prie mėsos, tiek priedas į suktinukus, tiek karamelizuotas, kaip gardėsis – ši daržovė pasižymi labai dideliu universalumu bei plačiomis pritaikymo galimybėmis. Lietuvoje svogūnai yra labai gausiai auginami ir parduotuvėse jų tikrai netrūksta. Tačiau kodėl gi nepabandžius jų užsiauginti patiems? Juk su sėklomis ir tinkamu pasiruošimu bei šiokiomis tokiomis žiniomis tai tikrai bus įmanoma. Ermitazas.lt specialistai apžvelgs, kaip turėtų vykti svogūnų sodinimas, kur parinkti jiems geriausią vietą, kaip paruošti dirvą, kaip laistyti bei nuo kokių kenkėjų saugotis.

 


Svogūnų rūšys, kurios auga Lietuvoje


Svogūnai yra labai universalios bei pakančios daržovės, galinčios augti įvairiose klimato zonose, taip pat ir Lietuvoje. Nors konkrečios veislės, geriausiai tinkančios Lietuvos klimatui visur gali būti išskiriamos skirtingai apžvelgime populiariausius šios daržovės tipus, kuriuos žmonės renkasi auginti:
·       Geltonieji svogūnai. Daug kam tai yra geriausiai pažįstamas, lietuviškiausias svogūnas, žinomas dėl stipraus skonio. Kaip augalai, jie yra gan universalūs ir gerai išsilaiko, todėl daug kas renkasi juos auginti. .
·       Raudonieji svogūnai. Lyginant su geltonaisiais, šie yra šiek tiek švelnesnio skonio. Jie dažnai dedami į salotas bei patiekalus, kuriems prideda ir spalvų, ir lengvo pikantiškumo. Dažnai jie naudojami ir žali.
·       Baltieji svogūnai. Šiek tiek aitresni ir aštresni, baltieji svogūnai labai mėgstami kulinarų, nes iš jų gaminami padažai.
·       Saldieji svogūnai. Nors tai nėra visiškai tradicinė augalo rūšis, saldieji svogūnai puikiai tinka sriubai.
Lietuvos sodininkai galėtų eksperimentuoti su šiomis rūšimis arba pasidomėti tuo, ką ras Ermitazas.lt prekių kataloge.


Geriausias metas sodinti svogūnus


Geriausias laikas svogūnų sodinimui Lietuvoje (mūsų šalis laikoma vidutinio klimato zonos nare), paprastai bus ankstyvas pavasaris. Svogūnai turi ilgą vegetacinį laikotarpį, todėl jie geriausiai dera, kai gali bręsti esant vėsesnei temperatūrai. Svogūnus reiktų sodinti, kai tik dirva tampa tinkama dirbti, o tas laikas gali labai skirtis, todėl stebėkite aplinką arba pradėkite sodinukus balkone ar patalpoje.
·       Pavasariniam derliui. Svogūnų sodinukus arba sėklas sodinkite jau vasario pabaigoje-kovo mėnesį, kad jie spėtų įsitvirtinti prieš sezoną.
·       Rudeniniam derliui. Su šiek tiek sėkmės ir gerais orais, pasodinus svogūnus vasaros pabaigoje, maždaug rugpjūčio mėnesį, derlius gali būti nuimtas iki žiemos. Tokiu laiku išnaudosite švelnaus rudens privalumus ir svogūnai, net ir vėsesnėmis dienomis neblogai subręs.
Labai svarbu žinoti orų prognozę ir kada baigsis šalnos, nes svogūnai, kaip ir kiti augalai, yra jautrūs dideliam šalčiui. Dėl permainingų mūsų šalies orų daug kas tiesiog pasiruošia sodinukus ir, šalnoms pasibaigus, perkelia juos į lauką.

 


Svogūnų sodinimas – vieta, atstumai, procesas


Tam, kad gautumėte geriausius rezultatus, labai svarbu parinkti saulėtą vietą, nes svogūnai nėra išskirtiniai ir geriausiai auga ten, kur gauna tiesioginių saulės spindulių. Jiems kasdien reikia maždaug 6-8 valandų saulės.
Kas be ko, dirvožemis, kuriame jie auga, turėtų būti gerai drenuojamas. Pačios dirvos pH gali būti neutralus ar net vos vos šarminis, tačiau labiausiai tinka vos vos rūgštinis. Idealiai, pH dirvoje turėtų būti maždaug 6,0-6,8. Praturtinkite jį organinėmis medžiagomis, kad svogūnas turėtų daugiau maisto augimui. Prieš sodinimą dirvą galite įdirbti maždaug 30 cm gylyje, kad ji būtų puri ir aeruota.
Svogūnus galima auginti iš sėklų, sodinukų arba persodinti. Sodindami svogūnų sodinukus arba persodindami, palikite 10-15 cm atstumą vieną nuo kito, 30-40 cm atstumą tarp eilių. Tai suteikia pakankamai erdvės oro cirkuliacijai ir augimui.
Sėklas sėkite 1 cm gylyje ir 2-3 cm atstumu viena nuo kitos, o daigams užaugus, juos reikėtų retinti iki tinkamo atstumo.
Pasodinę svogūnus ir užkamšę dirvą, kruopščiai palaistykite plotą, kad augalas įsitvirtintų naujoje aplinkoje.


Svogūnų laistymas, tręšimas


Kaip ir beveik bet kuriam augalui, ypač formavimosi metu, svogūnams reikia nuolatinės drėgmės. Jeigu nėra lietaus, turite pasiruošti per savaitę parūpinti savo sodinukams bent 20-30 mm vandens arba, jei šiek tiek lyja, papildyti tiek, kad jie gautų reikiamą kiekį. Dirva turi būti drėgna, bet ne pažliugusi. Nepamirškite ir mulčiavimo, kuris naudingas prie beveik visų augalų kultūrų. Mulčiavimas aplink svogūnus gali padėti išlaikyti dirvos drėgmę ir kovoti su piktžolėmis.
Praėjus maždaug trims savaitėms po pasodinimo, svogūnus tręškite azoto trąšomis. Nors kiekis priklauso nuo produkto, įprastai tai turėtų būti maždaug 20-30 g vienam kvadratiniam metrui. Po 3-4 savaičių gali prireikti tręšti antrą kartą, priklausomai nuo dirvožemio, į kurį svogūnai pasodinti, derlingumo ir pačios augalo augimo spartos. Venkite tręšti per daug, nes dėl per didelio azoto kiekio gali išaugti vešli lapija, o tai kenks patiems svogūnams. Po to, kai panaudojate trąšas, visada palaistykite dirvą, kad maistingosios medžiagos pasklistų.