0
Titulinis
Blogas
Šilauogių priežiūra - paprastos taisyklės

Šilauogių priežiūra - paprastos taisyklės


Šilauogių priežiūra - paprastos taisyklės
Kiekvienais metais šilauogės tampa vis populiaresnės. Ir tai nenuostabu, nes ši uoga turi ne tik labai malonų saldžiarūgštį skonį, bet yra ir vitaminų šaltinis. Šilauogės padeda stiprinti imunitetą, mažina cholesterolio kiekį kraujyje, normalizuoja kraujospūdį ir širdies veiklą. Tiems, kurie nori gausaus derliaus savo sklype, pagrindinės šio augalo priežiūros taisyklės yra pateiktos mūsų straipsnyje.
 
Yra trys pagrindinės sėkmingo šilauogių auginimo taisyklės:
 
1) Pakankamas dirvožemio rūgštingumas. Šilauogių augimui dirvožemis turi būti didesnio rūgštingumo, rekomenduojamas rūgštingumo lygis yra 2,8–3,5 pH. Požymiai, kad dirvožemio rūgštingumas neatitinka reikalavimų: krūmas vystosi labai lėtai, mažai naujų šakų, krūmo derlius yra mažas arba jo nėra, o ant lapų atsiranda raudonos ir geltonos dėmės.
2) Tinkamas laistymas. Dirva, kurioje auga šilauogės, turi būti drėgna, todėl verta atlikti dažną, bet saikingą dirvožemio laistymą.
3) Pakankamas saulės kiekis. Saulė prisidės prie greito krūmų augimo ir uogų nokinimo.
 
 
Be šių sąlygų užtikrinimo, šilauogėms reikia papildomos priežiūros visus metus.
 
  • Pavasarinė šilauogių priežiūra. Jei po žiemos lysvė, ant kurios yra pasodintos šilauogės, subliuško, ant viršaus reikia pridėti durpių. Tai taip pat padidina maistinių medžiagų kiekį ir rūgštingumą, kuris sumažėja dėl lietaus, laistymo ir kt. Dirvožemio maistines savybes galima pagerinti siera, kuri keletą metų išlaikys oksidacines savybes. Norėdami tai padaryti, po kiekvienu krūmu išbarstykite apie 50 g sieros miltelių pavidalu. Ji turėtų būti barstoma išilgai krūmo vainiko projekcijos, o ne prie pat kamienų. Tada aplink krūmą paberkite 5 cm sluoksnį durpių ir gausiai užpilkite vandeniu. Viršuje storu sluoksniu reikia viską apiberti nukritusiais pušies spygliais - jų galite rasti miške. Jei ant šilauogių stiebų ar lapų pastebėjote kenkėjus ar grybelį, apdorokite jas tam skirtais fungicidais ir/arba insekticidais.
 
  • Pavasarinis genėjimas. Genėti šilauoges pavasarį reikia prieš atsirandant pumpurams, tai yra, ankstyvą pavasarį, bet jau po stiprių naktinių šalčių. Jaunus krūmus (2–3 metų) genėti reikia minimaliai, o 5 metų ir brandesnius genėti kruopščiau. Norėdami genėti jaunas šilauoges, turėtumėte apžiūrėti krūmus, jei matote šalčio paveiktas šakeles, tokias vietas reikia pašalinti. Sušalę galiukai yra tamsesnės spalvos, jie turėtų būti nukirpti iki sveiko pumpuro. Ant suaugusių krūmų galima atskirti dviejų rūšių šakas - jaunas, užaugusias praėjusiais metais ir senas, vyresnes nei dveji metai. Jaunas šakas galima atpažinti pagal raudoną spalvą, o senas šakas – pagal rudą spalvą, sutrūkinėjusią žievę. Norint, kad krūmas atjaunėtų, kad derlius išliktų gausus ar padidėtų, verta nupjauti senas šakas ant suaugusių šilauogių krūmų. Jei juos paliksite, tada kiekvienais metais uogos ant tokių šakų taps mažesnės ir mažesnės. Taip pat verta apipjaustyti labai silpnas šakas - tai yra tas, kurios yra daug plonesnės už likusias šakas. Taip pat nupjaukite šakas, esančias prie pat žemės. Galiausiai, turėtų būti paliktos kelios pagrindinės senos šakos, ant kurių yra daug mažų šakų, taip pat jaunos stiprios šakos.
 
  • Trąšų naudojimas. Du kartus per metus šilauoges būtina tręšti mineralinėmis trąšomis be chloro. Pirmą kartą šį augalą verta tręšti ankstyvą pavasarį, kai ant jo atsiranda pumpurai, o antrą kartą po derliaus nuėmimo, pavyzdžiui, superfosfatu, kad šilauogės kitais metais dėtų pumpurus ir augintų šakas. Reikėtų pažymėti, kad tręšiant šilauoges, visai nerekomenduojama naudoti organinių trąšų.
 
  • Šilauogių sodinimas. Yra daugiau nei 100 veislių šilauogių. Jos skiriasi savo derlingumu, uogų išvaizda, krūmų aukščiu, vainiko pločiu, vaisių skoniu. Šių uogų veislės taip pat išsiskiria pagal brandą - ankstyvą, vidutinį nokimą, vėlyvą nokimą.
Patarimas! Norint pratęsti derlių, rekomenduojama sodinti veisles su skirtingais nokinimo laikotarpiais; tokiu atveju bus galima derliaus nuėmimą prailginti nuo liepos pradžios iki rugpjūčio pabaigos.
Sodinant šilauogių sodinukus, duobę patariama paruošti iš anksto, dar rudenį arba likus 2–3 savaitėms iki sodinimo, kad dirva suglebtų ir sutankėtų. Duobės plotis turi būti ne mažesnis kaip 60 cm, o gylis - ne mažesnis kaip 80 cm. Šilauogių dirvožemiui reikia naudoti pakankamai rūgštingas durpes ir smėlį. Smėlis reikalingas durpių drėgmės pralaidumui ir kvėpavimui padidinti. Duobės dugne reikia išdėstyti mažas pušies šakeles, viršuje - pušų spyglių sluoksnį. Toliau viską reikia užpildyti durpių sluoksniu, sumaišytu su smėliu. Norėdami papildomai parūgštinti dirvą, galite naudoti sierą.
Praėjus pakankamai laiko ir sutankėjus dirvožemiui, galite pradėti sodinti šilauogių sodinukus. Išėmus sodinuką iš puodo, gerai sušlapinkite žemės gumulėlį, kuriame jis užaugo, iškaskite duobutę paruoštoje žemėje ir pasodinkite. Po to gerai palaistykite.
Dirva, kurioje auga šilauogės, turi būti nuolat drėgna, nes 70–90% jų šaknų sistemos yra arti žemės paviršiaus ir atitinkamai greitai praranda drėgmę. Tačiau augalas neturėtų būti perlaistytas, nes tai gali sukelti šaknų puvimą.
 
  • Mulčiavimas. Žievė, pjuvenos, miško žemė, durpės puikiai tinka mulčiuoti šilauoges, nes jos leidžia papildomai oksiduoti dirvą, taip pat ilgiau sulaiko drėgmę prie šaknų, apsaugo jas nuo perkaitimo ir hipotermijos, taip pat apsaugo krūmą nuo piktžolių.
Patarimas! Alternatyva mulčiui gali tapti kitų augalų, mėgstančių rūgštesnį dirvožemį, pasodinimas aplink šilauogių krūmą, pavyzdžiui, bruknių ir spanguolių.
 
  • Šilauogių paruošimas žiemos sezonui. Šilauogės yra gana atsparios, dauguma jos veislių gali atlaikyti -28–30 laipsnių šalnas, tačiau žiemos su dažnais atšilimais bei žiemos be sniego su šalnomis gali neigiamai paveikti krūmus. Štai kodėl, siekiant išvengti užšalimo, šilauogių krūmus žiemai rekomenduojama uždengti kvėpuojančia medžiaga.
Tinkamai prižiūrint, suaugęs šilauogių krūmas per sezoną sunokina vidutiniškai apie 7 kg uogų. Laikykitės šių augalo priežiūros taisyklių ir mėgaukitės dosniu ir sveiku derliumi! 

 

Prekės šilauogių priežiūrai