0
Titulinis
Blogas
Pavasarinis sodų purškimas

Pavasarinis sodų purškimas


Pavasarinis sodų purškimas

Nutirpus sniegui ir pasirodžius pirmiesiems augalams galima užtikrintai žinoti, jog gamta bunda. Tačiau tai ne tik džiugi proga. Sodininkai Lietuvoje žino, kad atėjo laikas kibti į darbus. Į duris jau beldžiasi pavasarinis sodų purškimas. Šis darbas sudaro bet kurio sodo klestėjimui, nes apsaugo augalus nuo kenkėjų ir ligų. Tačiau kodėl jis toks svarbus ir kaip jį atlikti teisingai? Šiame gide Ermitazas.lt specialistai apžvelgs viską, ką jums reikėtų žinoti apie sodų purškimą pavasario metu.


Kodėl reikia pavasarį purkšti sodą?


Sodo purškimas pavasarį yra daromas dėl vieno tikslo – prevencijos. Naudodami tinkamas priemones sezono pradžioje, galite užkirsti kelią užkratų plitimui ir ligoms, kol jų sezonas dar neprasidėjo.
Tai ypač svarbu vaisiams ir uogų krūmams, kuriuos mūsų kraštuose kenkėjai ir ligos kankina bene labiausiai. Būtent dėl to visiems įdomus braškių ar trešnių purškimas pavasarį. Šie augalai, be kita ko, dar traukia specifinius kenkėjus ir grybelines ligas.
Laiku atliktas purškimas gali būti tas dalykas, kuris nulems skirtumą tarp gausaus ar nuviliančio derliaus.

 


Ko jums reikia tam, kad galėtumėte išpurkšti sodą?


Tam, kad pavasarinis sodų purškimas būtų veiksmingas, svarbiausia pasirinkti tinkamą įrangą ir medžiagas. Visa ko pagrindas - cheminiai sodų purkštuvai. Jų būna įvairių - nuo rankinių iki automatinių ar pusiau automatinių. Rankiniai geriau tinka mažiems plotams, o automatizuoti arba slėginiai skirti didesnėms valdoms. Purkštuvo pasirinkimas priklauso nuo sodo dydžio ir nuo to, kokiu tikslumu reikės dozuoti priemones.
Jeigu patį purkštuvą pasirinkti nėra sunku, tai kai kalba pasisuka apie chemines medžiagas, jas reikia rinktis be galo atidžiai ir tik su visišku užtikrintumu. Fungicidus ir insekticidus rinkitės tik pagal tai, kam jie skirti. Jei jie numatyti kovai su konkrečiais kenkėjais ir ligoms, kurie, kaip žinoma, pažeidžia jūsų augalus, tokius ir pirkite. Neimprovizuokite.
Pavyzdžiui, cheminės medžiagos, su kuriomis daromas obelų purškimas pavasarį, labai skirsis nuo to, ko reikia jau minėtoms braškėms ar trešnėms. Juk kenkėjai ir ligos labai skiriasi, tad ir priemonės negali būti tos pačios, Tam, kad užtikrintumėte, jos sodas bus sveikas ir aplinka liks neužteršta, visada perskaitykite etiketėse nurodytas naudojimo normas ir laikykitės saugos instrukcijų.
Pasikonsultavę su sodininkystės ekspertais arba Ermitazas.lt komanda internetu ar fizinėse ERMITAŽO parduotuvėse galite gauti vertingos informacijos apie tai, kaip elgtis ir ką naudoti.


Kaip išpurkšti sodą?


Pavasarinis sodo purškimas neįmanomas be tinkamo pasiruošimo. Jei turite visas priemones ir esate pasiryžę purkšti patys, pristatome, kaip viską daryti (žingsnis po žingsnio):
1.     Pasirinkite tinkamą dieną. Purškimui geriausiai tinka rami, mažai vėjuota ir kiek debesuota diena. Vėjas gali išnešioti purškiamą medžiagą, o lietus gali nuplauti chemikalus, tad jų reikia vengti.
2.     Paruoškite įrangą. Pasirūpinkite, kad purkštuvas būtų švarus ir veiktų. Pripildykite jį rekomenduojamu vandens ir cheminių medžiagų mišiniu.
3.     Dėvėkite apsaugines priemones. Įsigykite ir naudokite apsauginius drabužius bei aksesuarus. Omenyje turime pirštines, akinius ir kaukes, kad išvengtumėte chemikalų sąlyčio su oda ar jų neįkvėptumėte.
4.     Išbandykite purkštuvą. Prieš pradėdami darbą, išbandykite purkštuvą nedideliame, neaktualiame plote, kad įsitikintumėte, jog jis veikia tinkamai ir viską galima kontroliuoti.
5.     Purkškite. Pradėkite nuo vieno sodo galo ir eikite atbulomis, kad išvengtumėte trypimo ir judinimo per ką tik nupurkštas, drėgnas vietas. Visada palaikykite vienodą atstumą, kad priemonė dengtųsi tolygiu sluoksniu.
6.     Išvalykite. Po purškimo kruopščiai išvalykite purkštuvą ir nuplaukite apsaugos priemones. Jeigu kažkas užsiteršia, pakeiskite.
Prisiminkite datą, kada purškėte ir stebėkite augalų būklę bei pokyčius. Laikydamiesi šių veiksmų galite apsaugoti savo sodą nuo kenkėjų ir ligų.


Kokiu tiksliai metu purkšti augalus?


Turbūt daugumai skaitytojų vis dar aktualu žinoti, kada pavasarį tiksliai purkšti vaismedžius? Juk čia svarbiausia yra tinkamo laiko pasirinkimas. Geriausias laikas paprastai būna ankstyvą pavasarį, prieš prasiskleidžiant pumpurams. Sodų purškimas po žydėjimo neapsimoka.
Ankstyvas apdorojimas padeda apsaugoti medžius bei kitus augalus nuo žiemojančių kenkėjų ir ligų. Daugumą jūsų vaisių, daržovių, uogų, krūmų ar medžių svarbu purkšti prieš prasidedant intensyviam augimo laikotarpiui.


Dažniausi vaismedžių ir uogų kenkėjai Lietuvoje


Vieni iš labiausiai paplitusių kenkėjų yra obuolių lervos (vadinamieji pjūkleliai), kurios įsiveisia ne tik į obelis, bet ir slyvas, abrikosus, kriaušes ir vyšnias. Jie kenkia vaisiams, o jų lervos tuneliais išgraužia vaisių paviršių, o minkštime atsiranda duobučių ir rudų pėdsakų.
Kitas svarbus kenkėjas - obelų ir kriaušių kandis. Ji deda kiaušinius ant vaisių, o lervos lenda į jų vidų, maitinasi sėklomis ir sunaikina nemažai derliaus.
Paminėjimo vertas ir didysis obelinis vaisėdis. Vėlgi, nepaisant termino, susijusio su obuoliais, pavadinime, jis pažeidžia įvairius vaismedžius - persikus, nektarinus, abrikosus, slyvas ir vyšnias. Šis kenkėjas deda kiaušinėlius medžių kamienų apačioje, o lervos į jį įsiskverbia ir gali padaryti didelę žalą, ypač jauniems ar streso paveiktiems medžiams. Amarai ir erkutės taip pat yra dažni kenkėjai. Šias problemas galima kontroliuoti naudojant insekticidinius muilus ar aliejus arba į sodą įleidžiant natūralius plėšrūnus, pavyzdžiui, boružėles.

 


Apibendrinimas


Augalų purškimas pavasarį yra būtinas žingsnis sodininkams visoje Lietuvoje, kurie nori didelio derliaus ir sveikų augalų. Suprasdami proceso svarbą, rinkdamiesi tinkamus įrankius ir tinkamai purkšdami bei pasirinkę gerą laiką – visada pasieksite nuostabų rezultatą. Jūsų  sodas jums už tai padėkos.