0
Titulinis
Blogas
Kada sodinti obelis?

Kada sodinti obelis?


Kada sodinti obelis?

Lietuvoje obelys yra vieni populiariausių vaismedžių ir visai ne be reikalo. Jos puikiai auga mūsų klimate, nereikalauja daug priežiūros bei kasmet sunokina gausų obuolių derlių. Būtent šie vaisiai yra itin vertinami nuo seno – juose gausu skaidulų, vitaminų A, E ir C, kalcio, geležies bei kitų žmogui naudingų medžiagų. Tad, jei jus domina obelų sodinimas ir norėtumėte savo kiemą ar sodą papildyti tokiais vaismedžiais, šis straipsnis kaip tik jums. Čia pateiksime pagrindinius patarimus, kada sodinti obelis, kaip teisingai jas pasirinkti bei kaip jas sodinti.

 


Kaip teisingai pasirinkti obelų veislę?


Jei nežinote, kokias obelis geriausia sodinti, Ermitazas.lt komanda jums gali padėti! Surinkome pagrindinius aspektus, į kuriuos rekomenduojama atkreipti dėmesį, renkantis obelų veislę:

  • Poskiepis. Vienas svarbiausių kriterijų, renkantis obelį, yra jos poskiepis. Jis leidžia numatyti, koks bus vaismedžio dydis, derlius ir ilgaamžiškumas. Įprastai obelys yra skirstomos į 4 pagrindinius tipus: aukštaūges, pusiau žemaūges, žemaūges bei nykštukines. Aukštaūgėmis yra laikomos standartinės obelys, kurios gali užaugti net iki 9 metrų aukščio. Visgi, reikėtų turėti omenyje, jog jos pradeda derėti, praėjus 4-6 metams po pasodinimo. Pusiau žemaūgės obelys užauga iki 6 metrų, o jų vaisiai dera nuo 3-4 metų. Žemaūgės obelys įprastai yra iki 3 metrų aukščio ir derlių ima duoti po vienerių ar dvejų metų po pasodinimo. Būtent dėl šios priežasties jos yra dažniausias sodininkų pasirinkimas. Galiausiai, nykštukinės obelys siekia vos iki 2 metrų aukštį bei vaisius ima vesti taip pat po vienerių ar dvejų metų. Dėl nedidelio ūgio pastarosios gali būti sodinamos net vazonuose. 
  • Obuolių prinokimo laikas. Obelys gali būti skirstomos ir pagal tai, kada jos sunokina vaisius bei iki kada vaisiai yra tinkami vartoti. Galimos: vasarinės, rudeninės ir žieminės obelys. Vasariniai obuoliai yra tinkami vartoti nuo liepos mėnesio iki rugpjūčio pabaigos, rudeniniai – sunoksta rudenį bei juos galima vartoti kelis mėnesius, na o žieminiai – įprastai galutinai prinoksta spalio mėnesį ar dar vėliau ir, jei yra teisingai sandėliuojami, gali būti vartojami net iki pavasario. 
  • Skonis. Taip pat pagalvokite, kokius obuolius labiau mėgstate – saldžius, saldžiarūgščius ar rūgščius. Tarkime, nuo seno populiari obelų veislė „Beržininkų ananasinis“ veda saldžius ir sultingus vaisius, na o žieminė obelų veislė „Alva“ sunokina ypatingai skanius, saldžiarūgščius vaisius. 

 


Kada geriausia sodinti obelis?


Tam, kad galėtumėte būti užtikrinti, jog tikrai sulauksite obuolių derliaus, labai svarbu šiuos vaismedžius pasodinti tinkamu laiku. Tokiu būdu šie medeliai spės prigyti ir nenušals, atėjus žemos sezonui. Nors obelų sodinimas galimas tiek pavasarį, tiek rudenį, visgi specialistai pataria, jog geriausias laikas tai atlikti – pavasarį, iki vegetacijos pradžios. Nespėjus to padaryti nurodytu metu, medelis gali sunkiau prigyti ar net būti mažiau atsparus šalčiams. Tad, idealu, jei savo pasirinktą vaismedį pasodinsite kovą ar balandžio pirmoje pusėje. 


Kaip sodinti obelis?


Jei pirmą kartą sodinsite obelį, rekomenduojama susipažinti su visa proceso eiga, kad būtumėte garantuoti, jog viską atlikote teisingai. Visų pirmiausia, iškaskite duobę vaismedžiui. Jos dydis priklauso nuo pačio medelio, tačiau laikoma, jog optimali duobė yra apie 70 - 80 cm skersmens ir 50 cm gylio. Tuomet duobėje suformuokite kalvelę ir suspauskite žemes. Į duobę dėkite medelį taip, jog jo poskiepio vieta būtų bent keliais centimetrais aukščiau žemės paviršiaus ir kad jo šaknys tarsi apgaubtų kalvelę. Per giliai pasodintas medis gali išleisti naujus ūglius, kurie lems medžio išsikerojimą ir jį bus sunku suvaldyti. Tai padarius, vaismedį užkaskite. Šiam tikslui galite naudoti ne tik tą pačią žemę, bet ir pagerintą ją. Tam gali itin pasitarnauti įsigyta kompostinė žemė ar durpių substratas, kas leis užtikrinti, jog augalas gaus visas reikalingas medžiagas. Tiesa, įvykdę šiuos žingsnius, nepamirškite augalo gausiai palaistyti, kad gruntas būtų suspaudžiamas, būtų pašalinti visi oro tarpeliai ir sodinukas su laiku neįsmegtų. 
Tikimės, jog šiame straipsnyje sužinojote naujos informacijos apie obelų sodinimą. Net jei tai bus pirmasis jūsų medelis, pasinaudokite šiais patarimais ir netrukus galėsite džiaugtis gausiu bei be galo skaniu derliumi tiesiai iš savo kiemo ar sodo!