0
Titulinis
Blogas
Kada sodinti kardelius?

Kada sodinti kardelius?


Kada sodinti kardelius?

Svajojate savo sodą papuošti nuostabiomis gėlėmis – kardeliais? O gal tiesiog norite iš anksto pasiruošti rugsėjo 1-ajai ir vaikų mokytojus pasveikinti savo užaugintomis gėlėmis? Bet kokiu atveju šis straipsnis kaip tik jums! Čia apžvelgsime, kaip ir kada geriausia sodinti kardelius bei kokios priežiūros jie reikalauja. Tad, jei susidomėjote, nieko nelaukime ir pradėkime pažintį su šiomis ypatingomis gėlėmis. 

 


Sodinimo laikas


Siekiant užsiauginti gražius, ryškiaspalvius žiedus turinčius kardelius, labai svarbu pasirinkti tinkamą laiką jų sodinimui. Geriausia, jei tai būtų atliekama pavasario sezonu, kai dirvožemis jau pakankamai įšilęs, o šalnų tikimybė – maža. Įprastai šis metas yra balandžio antroje pusėje arba gegužės mėnesį. Pasodinus kardelius tokiu laiku, jų svogūnėliai spėja įsitvirtinti dirvoje ir sėkmingai auga, kol sukrauna nuostabaus grožio žiedus. 
Tiesa, turėkite omenyje, jog kardelių svogūnėliai nėra atsparūs šalčiams, tad atėjus rudeniui ir baigus jiems žydėti, svogūnėlius reikėtų iškasti ir per žiemą saugiai laikyti namuose. Tokiu būdu juos galėsite persodinti kitą pavasarį ir vėl džiaugtis ryškiaspalviais žiedais. 


Kaip sodinti kardelius?


Norint, jog kardeliai puikiai augtų, prieš sodindami juos, gerai apgalvokite, kuri sodo ar kiemo vieta jiems būtų tinkamiausia. Šios gėlės itin mėgsta saulę, tad jas sodinkite atviroje vietoje, kuri yra nuolat lepinama saulės spindulių. Jei kardeliai augs pavėsyje, neatrodys taip gražiai – žiedų bus nedaug ir jie bus maži, neryškūs. Taip pat venkite vietų, kuriose vyrauja vėjai, kadangi tai gali išguldyti, nulaužti kardelius ir pakenkti jų išvaizdai. 
Išsirinkę vietą, paruoškite dirvožemį – jį gerai išpurenkite. Geriausiai kardeliai auga priesmėlyje ar priemolyje, gruntinis vanduo turėtų būti giliai. Tinkamiausias pH – silpnai rūgštus arba neutralus. Tam galite atlikti dirvožemio pH testą, kurio rezultatai parodys, ar reikia pagerinti žemę, ją parūgštinant ar pašarminant. 
Kardeliai turėtų būti sodinami 7-12 cm gylyje, priklausomai nuo to, koks yra svogūnėlio dydis bei kokia yra dirvos sudėtis. Kuo ji lengvesnė, tuo sodinimo gylis turėtų būti didesnis, nes priešingu atveju vėjas nesunkiai išvers kardelius. Sodindami šias gėles, stenkitės tarp jų palikti 15-20 cm tarpus. 

 


Kaip teisingai prižiūrėti kardelius?


Kad kardeliai užaugtų gražūs ir turėtų ryškius, didelius žiedus, jiems reikalinga tam tikra priežiūra. Įsitikinkite, jog dirva, kurioje auga šios gėlės, yra puri bei pakankamai drėgna, joje neauga piktžolės. Laistykite kardelius reguliariai ir gausiai. Tai labai svarbu, jei norite, jog šių augalų žiedai būtų gražūs. 
Norėdami užtikrinti tinkamiausias sąlygas kardeliams augti, rekomenduojama juos patręšti. Tai reikėtų daryti tuo metu, kai matysite, jog kardeliai jau užaugino trečiąjį tikrąjį lapelį. Taip pat galimas tręšimas ir susiformavus žiediniams pumpurams. Visgi, labai svarbu, tam pasirinkti tinkamas trąšas bei jų nepadauginti. Tam geriausiai tinka mineralinės trąšos. Iki gėlėms sukraunant žiedus, galima naudoti kompleksines NPK (azoto, fosforo ir kalio) trąšas, kurių santykis būtų 1:3:3, o prieš žydėjimą ar žydint augalams mikroelementines trąšas, kuriomis galima nupurkšti augalus. 
Taip pat turėkite omenyje, jog kardelius reikia skinti tuomet, kai prasiskleidžia vienas ar keli apatiniai žiedai. Skindami, būtinai palikite 3-4 tikruosius lapus, kad gumbasvogūnis toliau vystytųsi. 
Norint, jog iškasti gumbai sėkmingai peržiemotų, reikia juos iškasti rudenį prieš šalnas. Jie yra išdžiovinami lauke, kol senąjį ir naująjį gumbasvogūnį galima lengvai atskirti vieną nuo kito. Senasis yra išmetamas. Kardelių gumbelius reikėtų sudėti į dėžutes ir laikyti ne aukštesnėje kaip 10 laipsnių Celsijaus temperatūroje, idealiausia, jog būtų 5-8 laipsniai Celsijaus. Priešingu atveju, gumbasvogūniai sudygs per anksti.