0
Titulinis
Blogas
Braškių auginimas

Braškių auginimas


Braškių auginimas

Braškės – vienos iš mėgstamiausių uogų Lietuvoje. Daugelis dievina ne tik jų skonį, bet ir įvairias panaudojimo galimybes virtuvėje. Jeigu ir jūs galvojate apie tai, kad braškių sodinimas bei auginimas skamba smagiai – esate ten, kur reikia. Ermitazas.lt komanda paruošė gidą apie jų auginimą. Apžvelgsime, kada yra geriausias braškių sodinimo laikas, kokias sąlygas reikia palaikyti, kada nuimti derlių ir kaip apsaugoti šias uogas nuo pavojų ir ligų, kur jas geriausia auginti ir ne tik.  


Braškių rūšys – kurias geriausia auginti?


Jeigu dairotės į braškių daigų asortimentą Ermitazas.lt elektroninėje parduotuvėje, galite matyti, jog yra ne viena rūšis. Tai, kokius daigus įsigysite, turės įtakos jūsų derliui bei pačiam procesui. Iš daugybės veislių daugiausiai dėmesio sulaukia: MAXIM, TANGO, HONEOYE, OSTARA ir ELSANTA.
·       MAXIM – kaip ir išduoda pats pavadinimas, vertinama dėl itin didelių uogų ir didelio derliaus, todėl ją mėgsta sodininkai, norintys maksimaliai daug braškių.
·       TANGO – ryškesnio skonio braškės, o uogos yra vidutinio dydžio arba didelės, puikiai tinkančios ir šviežių valgymui, ir desertų pagardinimui. TANGO braškių daigų sodinimas patinka daugeliui, nes ši rūšis labai prisitaiko prie sąlygų.
·       HONEOYE - ištverminga veislė, kuri subrandina ryškias, saldžias uogas anksčiau nei kitos.
·       OSTARA – rūšis, kuri vaisius duoda nuo vasaros pradžios iki pat rudens.
·       ELSANTA -  vienas populiaresnių pasirinkimų, jei norite braškes auginti ne tik sau, bet gal ir šį bei tą gaminti pardavimui. Šiai veislei reikia šiek tiek daugiau priežiūros, tačiau sodininkai gauna aukštos kokybės uogas.

 


Kada yra geriausias metas sodinti ir auginti braškes?


Niekam ne paslaptis, kad Lietuvoje oro sąlygos yra labai permainingos. Dėl to labai svarbu, kad braškių sodinimas įvyktų laiku.
Optimalu – braškių sodinimas pavasarį, nuo pirmų šiltesnių dienų iki antrosios balandžio pusės. Tai reikėtų daryti iškart po paskutinių šalnų, kai dirva jau tinkama darbui. Šiuo laikotarpiu augalai spėja prisitaikyti prie aplinkos, prieš tai, kol įsivyrauja vasaros šiluma, kuri labai suaktyvina augimą ir vaisių skleidimąsi.  
Įmanomas ir braškių daigų sodinimas rudenį. Jis idealiai tinka sodininkams, norintiems pradėti ruoštis kitų metų derliui. Rudenį daigelius reikia pasodinti pakankamai anksti, kad augalai spėtų gerai įsišaknyti prieš žiemos šalčius. Seniau sodininkai braškes sodindavo pagal mėnulį, tačiau turbūt visi žinote, kad įrodymų apie tokio sprendimo efektyvumą nėra.
Kodėl apskritai gali apsimokėti braškes sodinti rudenį? Ogi dėl to, kad kitąmet kuo anksčiau gautumėte derlių.


Braškių auginimo sąlygos ir priežiūra


Norint, kad braškių sodinimas duotų naudą, būtina augalų neapleisti ir auginti braškes taip, kad sąlygos joms būtų kuo geresnės.
Braškės geriausiai auga pakankamai drenuotame, priemolio dirvožemyje, kuriame gausu organinių medžiagų ir kurio pH 5,5-6,8.
Norint gauti geriausią derlių, joms reikia saulėtos vietos, nors ir dalinis pavėsis pernelyg neigiamai jų neveikia. Braškių daigus reikia reguliariai laistyti, ypač tada, kai nelyja ir jei juos sodinate rudenį, kad augalai gerai prigytų.
Mulčiavimas padeda išlaikyti dirvos drėgmę, kovoti su piktžolėmis ir apsaugoti šaknis nuo ekstremalių temperatūrų. Tręšti reikia, bet atsargiai, nes per didelis azoto kiekis iššauks itin stiprų lapų augimą, o tai kenkia svarbiausiam dalykui – vaisiams.
Galiausiai, norint sulaukti sveiko derliaus, būtina apsaugoti braškes nuo kenkėjų ir ligų, taikant sėjomainą ir tinkamus tarpueilius. Pagal šias rekomendacijas tikrai išauginsite sveikas, skanias ir puikiai atrodančias braškes.


Skynimas ir derliaus nuėmimas


Kodėl svarbu skinti braškes laiku? Dėl skonio ir dėl to, kad uogos ilgiau nesugestų.
Braškes galima skinti, kai jos visiškai raudonos, be baltų ar žalių dėmelių prie kotelio - tai reiškia, kad jos prinokusios ir saldžios arba saldžiai rūgščios (priklauso nuo rūšies). Vieno meto ar mėnesio skynimui nėra. Tai priklauso nuo situacijos. Tiesa, įmanoma nuiminėti derlių ir tada, kai uogos viršus šiek tiek baltas, tik tą dalį, ko gero norėsis nusipjauti, nes ji nėra skani.  
Skirtingai nei kai kurie vaisiai, nuskintos braškės toliau nebręsta, todėl pasirinkti tinkamą laiką yra svarbiausia. Uogas nuo augalo reikėtų skinti atsargiai, kad jos nenukentėtų, o kepurėlę ir trumpą kotelio gabalėlį palikti ant vaisiaus, kad ilgiau išsilaikytų.
Įdomu tai, kad uogas reikia skinti ryte, kai jos dar vėsios ir perkelti į vėsią vietą. Reguliarus uogų skynimas skatina tolesnį ir produktyvesnį derlių.

 


Didžiausia rizika, pavojai ir ligos


Braškių sodinimas bei auginimas gali būti smagi veikla, tačiau ir šis hobis neapsieina be rizikų. Dažniausiai pasitaikančios problemos yra:
·       Grybelinės ligos, tokios kaip miltligė, lapų dėmėtligė ir pilkasis puvinys (botrytis). Daugumos ligų galima išvengti užtikrinant gerą aeravimą ir drenavimą aplink augalus, bei nelaistant iš viršaus, kad lapai būtų sausi, ir, reikalui esant, į pagalbą pasitelkus fungicidus.
·       Didelę grėsmę kelia tokie kenkėjai kaip šliužai, sraigės, žemuoginės erkės ir, aišku, amarai. Kontrolei naudokite tik ekologiškus pesticidus.
·       Paukščiai ir graužikai taip pat dažnai ėda prinokusias braškes. Tinklai arba atbaidymo įtaisai gali būti veiksminga priemonė.
·       Nuo piktžolių nėra geresnės priemonės nei mulčiavimas ir senas geras ravėjimas. Kitaip galite pažeisti pačios braškės šaknis.
·       Nuo ekstremalių temperatūrų, sausrų arba liūčių saugo mulčiavimas, savalaikis laistymas ir geros vietos pasirinkimas.


Kur geriausia auginti braškes - lauke, šiltnamyje, maiše, vazone?


Braškes auginti ir sodinti įmanoma labai įvairiais būdais, ir įvairiose vietose.
Braškių sodinimas bei auginimas tiesiog dirvoje, ypač pakeltose lysvėse, yra populiarus, nes tai pagerina drenažą ir palengvina priežiūrą. Braškių sodinimas pakeltose lysvėse dar rekomenduojamas ir dėl to, kad sumažėtų per dirvą plintančių ligų rizika.
Turintiems mažai vietos lauke (arba, jei jos visai nėra), galimas braškių sodinimas vazonuose arba braškių sodinimas maišuose. Šie būdai yra universali alternatyva, leidžianti sodininkauti terasose ar balkonuose, kur nėra galimybės pasinaudoti dirva.
Kalbant apie metodus paminėjimo nusipelno ir braškių sodinimas ant plėvelės bei po plėvele. Taip galima gerokai sumažinti piktžolių spaudimą ir išsaugoti dirvožemio drėgmę, kuri yra būtina augančioms braškėms.
Kiekvienas metodas turi savų privalumų, o pasirinkimas labai priklauso nuo individualios situacijos.


Kur galima panaudoti namų sode/darže užaugintas braškes?


Namų sode/darže ar net maiše bei vazone užaugintas braškes galima naudoti labai įvairiais būdais.
Šviežios, namuose užaugintos braškės turi ne tik maistinę, bet ir sentimentalią vertę. Juk tai – kažkas iš jūsų pačių rankų ir namų, todėl valgyti jas daug kam bus maloniau bei skaniau.
Paprastai iš braškių dauguma mėgsta gaminti uogienes, galima daryti sirupus, užtepėles, skaninti desertus ar jas net užsišaldyti.
Braškes taip pat galima dėti į salotas, desertus, kokteilius ir kepinius, suteikiant jiems ir saldumo, ir gaivumo. Tikrų tikriausia lietuviška klasika – braškių pienas arba braškės su cukrumi. Tai patiks ir vaikams, ir vyresniems.
Be to, braškes galima dehidratuoti arba džiovinti šaltyje, kad uogos pavirstų į maistingą ir įdomų užkandį.