0
Titulinis
Blogas
Arbūzų auginimas

Arbūzų auginimas


Arbūzų auginimas

Kiekvienas žino, kaip atrodo arbūzas. Šis vaisius ir jo skonis daugumai asocijuojasi su gaiviais tropikais ir šventėmis, vasara, šiltu oru. Dėl to daug kas net nepagalvotų, jog arbūzų auginimas įmanomas ir Lietuvos klimato sąlygomis. Pasirodo, jums reikia tik kokybiškų arbūzų sėklų, skirti dėmesio ir žinodami, kaip auginti arbūzus, užauginsite savąjį derlių. Šiame gide apžvelgsime, kaip pasiruošti auginimui, kada tai daryti, ko tikėtis ir kaip gauti geriausią rezultatą.

 

 

 


Ar arbūzų auginimas tikrai yra įmanomas Lietuvos klimato sąlygomis?


Tikrai taip. Tinkamai prižiūrint, arbūzus galima auginti ir tokio klimato šalyse kaip Lietuva. Svarbu tik pasirinkti vėsesnio klimato šalims pritaikytą veislę (tokių rūšių sėklos yra parduodamos mūsų parduotuvės asortimente) ir pasirūpinti, kad sėklos būtų pasodintos į gerai drenuotą dirvožemį, kurio pH 5,5-7,5.
Arbūzų auginimas Lietuvoje ir panašaus klimato šalyse kelia papildomus iššūkius dėl trumpesnio vasaros sezono ir dažniau vyraujančios žemesnės oro ir dirvos temperatūros.
Auginant tokius egzotinius vaisius, kaip arbūzai, Lietuvoje, įprasta praktika - sėklų sodinimas patalpoje ir persodinimas į lauką po paskutinių šalnų.
Tam, kad arbūzai gerai augtų, jiems reikia daug saulės ir ne per karštos temperatūros. Optimaliu diapazonu laikoma 16-21 °C.
Arbūzų auginimas Lietuvoje efektyviausias nebūtinai lauke. Dauguma rezultato pradės siekti šiltnamyje, balkone arba uždaroje patalpoje. Sėklas sodinti patalpoje rekomenduojama vėlyvą pavasarį ir persodinti po paskutinių šalnų arba, maždaug birželio mėnesį. Arbūzams skleistis reikia apie 90 cm erdvės aplink daigą. Naktimis, iki pat karščiausio liepos mėnesio, juos reikėtų laikyti šiltai.
Apibendrinant - susidarę tinkamą veiksmų planą, pavyzdžiui, pasirinkę greičiau bręstančias arbūzų veisles ir mulčiuodami, kad išlaikytumėte šilumą dirvoje, galite užauginti pavydėtiną derlių.


Apie arbūzų auginimą ir jų rūšis


Arbūzų auginimas ir priežiūra nėra ta veikla, kur būtų tik vienas teisingas būdas. Kiekvienas augintojas gali rasti jam priimtiną variantą. Svarbu tik pasirinkti teisingą vietą auginimui ir pasiryžti skirti pakankamai dėmesio.
Arbūzų auginimas balkone – tinkamas variantas turintiems apartamentus, butą ar balkoną kotedže, namuose, bet, jeigu nėra atskiro daržo. Jums reikėtų rinktis mažesnius arbūzus arba krūmines veisles ir naudoti didelius vazonus bei lovius, kad juose tilptų gilios šaknys. Augintojai, sodinantys arbūzus balkonuose turi užtikrinti, kad augalai gautų pakankamai saulės šviesos ir būtų reguliariai laistomi, kad aplinka jiems kuo labiau primintų natūralias sąlygas. Dėl to tikrai reikės šiek tiek keisti planus, jeigu netikėtai išlenda saulės, užeina šalna, dargana.
Įmanomas ir arbūzų auginimas vazonuose. Proceso ypatumai nedaug kuo skiriasi nuo balkono, kadangi vazonas vis tiek atsidurs balkone, terasoje ar panašioje vietoje. Svarbiausia pasirinkti pakankamai didelį vazoną (ne mažesnį kaip 18-20 l), kad augalas turėtų vietos augti. Jam reikia ir gero drenažo. Arbūzams, auginamiems vazonėliuose, reikia ir grotelių, kurios palaikytų plačiai išsikerojančią ir aukštą lają, tad orientuokitės į vertikalų auginimą. Auginantys vazonuose susiduria su tokiu minusu, kad vienam augalui reikia vieno vazono, tad tai nėra nei pigus, nei patogus būdas. Jį rinkitės tik tada, jei labai norisi savų arbūzų ir nėra kito pasirinkimo.
Arbūzų auginimas šiltnamyje – patogiausia ir dažniausiai pasirenkama išeitis Lietuvoje. Kontroliuojamoje šiltnamio aplinkoje galima maksimaliai prailginti augimo laikotarpį, o šiluma skatina greitesnį augimą. Šiltnamiai taip pat apsaugo arbūzus nuo kenkėjų ir ligų, tad tikimybė, kad vaisius bus sveikas ir derlingas tik dar labiau padidėja. Kadangi tradiciniam arbūzų auginimo būdui (kai jie tiesiog auginami lauke) reikia daug vietos, nes lajos plačiai skleidžiasi, būtina arbūzams paskirti nemažai derlingos, gerai drenuojamos dirvos ir tikėtis daug saulės šviesos. Jei vasaros orai nekokie, derliaus gali ir visai nebūti. Sodinant į iškeltas lysves galima pagerinti drenažą ir pakelti dirvos temperatūrą. Svarbu tinkamai viską išdėstyti, kad būtų užtikrinta tinkama oro cirkuliacija ir sumažėtų ligų rizika. Augindami lauke daug labiau priklausote nuo gamtos sąlygų.
Na ir galiausiai – arbūzų auginimas maišuose. Tai yra sparčiai populiarėjantis, inovatyvus auginimo metodas. Čia būna naudojami auginimo maišai, kurie reikalingi, jei aplink jus – ne itin gera dirva arba nėra daug erdvės. Auginimo maišuose yra puikus drenažas ir juos galima paprastai perkelti iš vienos vietos į kitą, kad augalas gautų reikiamą saulės šviesos kiekį. Tačiau maiše augantį vaisių labai svarbu dar kruopščiau laistyti ir tręšti, nes maiše esanti auginimo terpė gali išdžiūti greičiau nei gruntinė dirva.

 

 

 


Arbūzų laistymas ir priežiūra


Šiam augalui reikia nuolatinės drėgmės. Tai ypač svarbu kertiniais jo augimo etapais. Beveik nepriklausomai nuo veislės rekomenduojama per savaitę palaistyti maždaug 2,5-5 cm vandens. Svarbu palaikyti dirvožemį drėgną, bet ne pažliugusį, permirkusį.
Siekiant optimalaus vandens įsisavinimo, laistyti reikėtų ties lajos pagrindu. Geriausia tai daryti ryte, kad mažiau drėgmės išgaruotų ir lapai neperšlaptų, nes toks rezultatas gali prišaukti grybelines ligas. Vaisiui augant rekomenduojame laistymo kiekį šiek tiek mažinti. Kaip rodo geroji praktika, laistymo mažinimas prideda vaisiui saldumo.
Norint kovoti su kenkėjais ir ligomis, būtina reguliari stebėsena. Dažniausiai pasitaikančios problemos - amarai, erkės, kiti kenkėjai vabalai, miltligė, fuzariozė ir gumbuotasis stiebo puvinys (fomozė). Visgi, jeigu naudosite tinkamas apsaugos priemones, užtikrinsite pakankamą atstumą tarp vaisių ir laistysite ne per daug, problemų tikimybė – minimali.


Derliaus nuėmimas


Būtina arbūzus nurinkti tinkamu laiku, nes tai turi didžiulę įtaką vaisiaus skoniui. Galbūt teko internete matyti vaizdelius, kaip žmonės dalinasi patarimais apie prinokusio arbūzo pasirinkimą parduotuvėje? Taip pat yra ir su namų sąlygomis auginamais arbūzais.
Jei girdite prislopintą, duslesnį garsą, vaisiaus apatinė dalis (besiliečianti su žeme), jau geltonuoja, o gyslos prie vaisiaus kotelio apdžiūvusios – galima skinti. Nuskinti arbūzai toliau nesubręsta, todėl skynimas yra svarbus skoniui.
Pasirodo – tinkamai prižiūrint ir Lietuvoje įmanomas arbūzų auginimas.