0
Titulinis
Blogas
Agurkų auginimas

Agurkų auginimas


Agurkų auginimas

Agurkai, be jokios abejonės, yra viena populiariausių daržovių Lietuvoje. Jie yra valgomi vieni, gardinami medumi, dedami į įvairias salotas ar į šaltibarščius, marinuojami ar rauginami – panaudojimo galimybių yra tikrai ne viena. Būtent dėl to daugeliui vasaros sezonas asocijuojasi su šviežiais, ką tik nuskintais agurkais tiesiai iš savo sodo. Tad, jei ir jus domina agurkų auginimas, tačiau nieko apie tai nežinote, šis straipsnis kaip tik jums! Čia surinkome pagrindinius patarimus, kaip teisingai auginti agurkus, kokios priežiūros jiems reikia bei kita. Tad, nieko nelaukime ir pradėkime pažintį su šiomis daržovėmis!

 


Agurkų nauda


Visų pirmiausia, svarbu suprasti, kokią naudą žmogaus organizmui duoda agurkai. Tai – daržovės, kurios ne tik yra skanios, bet ir savo sudėtyje turi nemažą kiekį įvairių naudingų medžiagų. Šviežiuose agurkuose yra net 90 procentų vandens, dėl ko jie yra ideali daržovė, siekiant pašalinti toksinus iš organizmo. Taip pat jie yra mažai kaloringi, juose gausu skaidulų, tad juos rekomenduojama įtraukti į savo mitybą žmonėms, norintiems atsikratyti viršsvorio ar pagerinti savo virškinimą. Be viso to, agurkuose yra vitaminų A, B ir C, kurie yra būtini, norint palaikyti stiprų imunitetą, bei mineralų: kalio, magnio bei silicio, kurie prisideda prie gražesnės ir sveikesnės odos, yra naudingi širdžiai, nervų sistemai bei raumenims. Tad, jei jų dar neturite savo darže, laikas tai pakeisti!


Kokia agurkų veislę pasirinkti?


Ne paslaptis, jog agurkai yra skirstomi į trumpavaisius bei ilgavaisius. Visgi, žinoti, kuri iš šių rūšių jums patinka labiau, nepakanka. Tiek ilgavaisių, tiek trumpavaisių agurkų veislių yra daugybė, tad gali būti sudėtinga apsispręsti, kuri iš jų geriausiai tiktų būtent jums. Dėl šios priežasties Ermitazas.lt komanda surinko populiariausių agurkų veislių sąrašą, iš kurių kiekviena pasižymi pačiomis geriausiomis savybėmis:

  1. Jei domina agurkų auginimas šiltnamyje:
  • Trumpavaisiai agurkai Chaikovskiy F1. Ši agurkų veislė yra itin populiari dėl gausaus derliaus, tvirtų, skanių vaisių, turinčių mažas sėklas. Jie ilgai neperauga ir neapkarsta. 
  • Ilgavaisiai agurkai Saladin H. Tai ankstyvųjų ilgavaisių agurkų veislė, užauginanti vaisius iki 14-24 cm. Pasirinkę šią veislę, taip pat galite tikėtis nemažo derliaus. 
  • Trumpavaisiai agurkai Rodniciok Natur H. Tai viena populiariausių agurkų veislių, itin vertinama dėl savo išskirtinio skonio. Jie gali būti auginami tiek šiltnamyje, tiek lauke. 

 

2.  Jei domina agurkų auginimas lauke:

  • Trumpavaisiai agurkai Faster F1. Agurkų veislė, kuri yra ideali auginti lauke, itin atspari ligoms bei pakelianti net ir žemesnę oro temperatūrą. Augalai nėra vešlūs, tad labai patogu skinti jų vaisius. 
  • Trumpavaisiai agurkai Cross Country F1. Jei pergyvenate, jog dėl prastų vasaros orų galite negauti tokio didelio derliaus, kaip norėtumėte, rinkitės šią veislę. Jie gerai dera net ir nepalankiomis sąlygomis. 
  • Ilgavaisiai agurkai Chinese Slangen. Šių agurkų veislė užaugina vaisius net iki 45 cm ilgio. Jie puikiai auga atvirame grunte, tačiau sėti reikėtų tik tuomet, kai dirvožemis įšyla iki 14 laipsnių Celsijaus. 

Tai – tik keli agurkų veislių pavyzdžiai, jų galima rasti ir dar daugiau. Rinkitės pagal tai, kur ketinate auginti šias daržoves, kokio dydžio ir skonio jų norėtumėte, kada yra geriausias laikas jas sėti ir panašiai. 

 


Kada geriausia sodinti agurkus ar sėti jų sėklas?


Tai, ar agurkų daigai užaugs bei koks bus agurkų derlius, priklauso nuo to, ar tinkamai pasirinksite sėjos arba sodinimo laiką. Tad, kad būtų aiškiau, čia pateiksime pagrindines rekomendacijas, kada visu tuo reikėtų užsiimti. 
Jei planuojate agurkų sėklas sėti lauke, tuomet geriausias laikas tam – gegužės antra pusė ar birželio pradžia. Verta turėti omenyje, jog ar jau laikas sėti agurkus, galima lengvai nustatyti iš alyvų. Joms pradėjus žydėti, tai yra ženklas, jog žemė jau yra pakankamai šilta. 
Jei planuojate agurkus auginti šiltnamyje, juos taip pat galite sėti tiesiai į dirvą. Specialistai nurodo, jog idealiausias laikas šiam darbui atlikti yra gegužės pradžia. Visgi, jei norisi derliaus sulaukti anksčiau, siūlome iš anksto pasiruošti daigus, kuriuos vėliau galėtumėte persodinti į dirvą, esančią šiltnamyje. Daigus namuose galite pradėti auginti balandžio antroje pusėje, o jų persodinimą planuokite gegužės pradžioje. 


Agurkų auginimas balkone


Kaip jau galėjote suprasti, priklausomai nuo to, kur ketinate sodinti agurkus – lauke ar šiltnamyje, reikėtų rinktis ir jų veislę. Ieškantiems mažiau standartinių idėjų, verta žinoti, jog galimas ir agurkų auginimas vazonuose, kibiruose ar net maišuose. Šį sprendimą dažniausiai renkasi tie žmonės, kurie derlių nori užsiauginti namuose – tiesiog savo balkone. Tokiu atveju rekomenduojamos savidulkės, partenokarpinės, hibridinės veislės. 
Tad, visų pirma, nuo ko reikėtų pradėti – agurkų daigų auginimas. Gruntas, į kurį sėsite agurkų sėklas, turi būti drėgnas, o pačią sėją reikėtų atlikti bent 1,5 cm gylyje. Pasodinus sėklas, jas supurkškite vandeniu, ir uždenkite plėvele. Užtikrinkite, jog toje vietoje, kur bus lovelis, būtų pakankamai šilumos, šviesos ir drėgmės, kadangi tik tuomet daigai užaugs sveiki ir gražūs. Kai agurkai išdygs ir suformuos du tikruosius lapelius, jie turi būti persodinami į didesnius indelius. Jiems dar daugiau paaugus, jau galimas persodinimas į vazonus, kibirus ar maišus, kur ir ketinate auginti savo agurkus. Tiesa, turėkite omenyje, kadangi agurkai nemėgsta persodinimo, geriausia, jog juos iš indelių išimtumėte su visomis žemėmis, jų nenukratydami. Tokį patį daigų auginimo principą galima taikyti ir agurkams, kuriuos planuojate auginti šiltnamyje. 


Ar galima agurkų sėja lauke?


Visgi, jei galvojate agurkus auginti lauke, turėkite omenyje, jog tikrai nebūtina iš pradžių juos daiginti namie ir tik tada juos persodinti į pasirinktą vietą lauke. Gegužės pabaiga ir birželio pradžia yra idealus laikas agurkų sėklas pasėti lauke. Visgi, prieš tai reikėtų tinkamai paruošti dirvą. Labai svarbu, jog dirvožemis būtų supurentas, kadangi agurkai turi silpną šaknų sistemą, tad būtina užtikrinti gerą vandens ir deguonies cirkuliaciją. Taip pat nesodinkite agurkų ten, kur prieš tai augo moliūgai, patisonai ar kiti moliūginiai augalai. Negana to, toje pačioje vietoje agurkus reikėtų auginti tik po kelerių metų. 
Pasiruošę dirvą, padarykite iškilias lysves agurkams auginti ir dieną prieš sėją, jas gerai palaistykite. Tuomet kas 10 centimetrų padarykite maždaug 5 cm gylio duobutes, į kurias suberkite sėklas, ir jas užklokite nestoru, poros centimetrų storio žemės sluoksniu. Jei šiuo laikotarpiu vis dar nusimato vėsios naktys, patariama agurkus pridengti agroplėvele, kuri sulaikytų dirvos šilumą. Agurkų daigus turėtumėte pamatyti maždaug po savaitės ar net anksčiau, jei jiems bus suteiktos reikiamos sąlygos. 
Tiesa, jei domina agurkų auginimas lauke vertikaliai, nepamirškite pasirūpinti specialiomis atraminėmis tvorelėmis, kurios prilaikytų agurkų šakeles. 
Tikimės, jog šis straipsnis buvo naudingas ir agurkų auginimas nebeatrodo toks sudėtingas. Pasinaudokite mūsų pateiktais patarimais ir nė neabejojame, jog galėsite džiaugtis gausiu ir labai skaniu agurkų derliumi!