0
Titulinis
Blogas
Nuo vejapjovės priklausys, ar vejos puoselėjimas bus malonumas, ar kančia

Nuo vejapjovės priklausys, ar vejos puoselėjimas bus malonumas, ar kančia


Nuo vejapjovės priklausys, ar vejos puoselėjimas bus malonumas, ar kančia

Jei vieniems vejos pjovimas – malonus darbas gamtoje, kitam – įkyri našta. Tai gali lemti netikslingai ar skubotai pasirinkta vejos pjovimo technika. Nors pasirinkti iš didelės gausos sunku, apsispręsti padės jei tiksliai žinosite individualius savo ir sodybos poreikius.


Pasirinko paskubomis

 

Nuosavą sodybą Kaišiadorių krašte turinti Birutė Jankauskienė veją pjauna kartą per savaitę. Nemažoje teritorijoje auga sodas, daržas, gėlynai, todėl manevruoti aplink kiekvieną kliūtį su elektrine vejapjove, paskolinta vaikų, pasirodė nepatogu, dėl to didelius plotus ji įveikdavo nešiojama žoliapjove, vadinamuoju trimeriu. „Prieš pora metų žolė kieme užaugo beveik iki 10 cm, o senoji žoliapjovė kaip tik sugedo. Pabodo jį taisyti kartą per mėnesį. Išsirinkau benzininę vejapjovę. Nors su ja galiu nupjauti didesnį plotą, kaime darbų netrūksta, todėl vieną kraštą nupjauni, žiūrėk – jau apžėlęs kitas“, – juokiasi pašnekovė.
Moteris pripažįsta, kad renkantis vejapjovę svarbiausia buvo kaina, dabar ji apgailestauja, kad jos garaže ne savaeigė vejapjovė. „Kadangi mano sodas įkalnėje, norint jį gražiai iššienauti reikia gerai paprakaituoti. Atvirai sakant, tai ne mano sveikatai, nes po kiekvieno pjovimo skauda riešus. Vaikai dirba mieste, jų kiekvieną savaitgalį neprašysiu, kad žolę pjautų, todėl jie mane jau kuris laikas kalbina ieškoti patogesnio prietaiso“, – pasakoja B. Jankauskienė.

 

Turi garantuoti komfortą


Kad vejapjovė ne pigi ir ilgailaikė investicija įsitikinęs „Ermitažo“ komercijos vadybininkas Vytas Kilminavičius. Jo teigimu, vejapvovė turi suteikti maksimalų komfortą, dėl to pirmiausia reiktų įvertinti kiekvieno sodybos šeimininko individualius poreikius: kas dažniausiai pjaus veją, vejapjovės svorį, ar reikia lengvo užvedimo, sklypo reljefą, galingumą, akumuliatoriaus talpą, jei planuojate pirkti akumuliatorinę vejapjovę, kaip dažnai reikia keisti aukštį (centrinio aukščio reguliavimas), skleidžiamas triukšmas ir kt. aspektai.
„Nuo to ar vejapjovė savaeigė ar stumiama, priklausys pjovimo komfortas. Jeigu reikia daug sukinėtis, apeiti, reiktų rinktis su priekiniais varomaisiais ratais. Jeigu daug įkalnių – geriau galiniai varomieji“, – atidžiai įvertinti vejapjovių pliusus ir minusus pataria specialistas.

 

Benzininė ar elektrinė?


Nemažiau svarbu žinoti, kokiam plotui bus įdarbinama vejapjovė. Pagal teritorijos dydį parenkamas variklio galingumas ir vejapjovės pjovimo plotis. Pasak V. Kilminavičiaus, jei plotas nedidelis, geriau rinktis elektrinę  vejapjovę, jos yra pigesnės, lengvesnės, be to, jas lengviau prižiūrėti. Jei plotas didelis, reikėtų rinktis benzininę  vejapjovę. Jos yra galingesnės, be to, neribos laido ilgis. Lyginant juos su elektrinėmis vejapjovėmis, benzininė pranašesnė ir tuo, kad papildomai turi patobulinimų, praverčiančių didesniuose plotuose: šoninį išmetimą, mulčiavimą, didesnį krepšį.

 

Nuspręskite, ką darysite su vejos likučiais


Dar viena svarbus aspektas – teritorijos reljefas, augmenijos įvairovė. Jo nuomone, jei teritorijoje daug krūmų, gėlynų, siauri praėjimai patogiau pjauti su siaura benzinine vejapjove. Tokie įrenginiai įprastai yra lengvi, manevringi, o tai didžiulis privalumas norint preciziškai nupjauti plotelius tarp medžių, krūmų, gėlynų ar kitų kliūčių.
Prieš įsigyjant vejapjovę, taip pat apgalvokite kaip dažnai pjausite veją ir ką darysite su žolės likučiais. Pavyzdžiui, dažnai ir reguliariai pjaunant žolę praverčia mulčiavimo funkcija, nes taip žolė susmulkinama ir grąžinama kaip natūralios trąšos. Jei norite, kad vejos likučiai nesinešiotų į namus, geriau rinktis vejapjovę su surinkimo funkcija. Šoninio išmetimo funkcija praverčia, kai nėra būtinybės surinkti nupjautą žolę, tai anot pašnekovo, dažniausiai aktualu pjaunant didesnį plotą.
„Taip pat atkreipkite dėmesį, ar vejapjovė turi pjovimo aukščio reguliavimo funkciją. Ji leis pasirinkti vejos aukštį, kokio norėsite. Be to ankstyvą pavasarį, kai žolę dar nesustiprėjus, patartina palikti aukštesnę“, – pataria V. Kilminavičius.

 

Populiarėja akumuliatorinės vejapjovės

 

Pasak „Ermitažo“ vadybininko, šiuo metu stipriai išpopuliarėjo akumuliatorinės vejapjovės. Jos yra gera išeitis ieškantiems ne benzinu varomos vejapjovės ir norintiems neapriboti pjovimo ploto. Renkantis tokią vejapjovę taip pat svarbu įsivertinti vejos dydį bei pjovimo dažnį. Jei veja yra didelė arba veja bus pjaunama rečiau reikia atkreipti dėmesį į įsigyjamos vejapjovės akumuliatorių talpą: „Akumuliatoriaus talpa yra žymima raidėmis „Ah“ (ampervalandės). Kuo skaičius didesnis tuo didesnė akumuliatoriaus talpa, atitinkamai rečiau reikia krauti akumuliatorių. Jei žolė bus ilga ir tanki reikia atkreipti dėmesį ir į akumuliatoriaus galią, žymima „V“ (voltai)“, – rinktis pagal prietaiso galingumą pataria vejapjovių žinovas.
Nepriklausomai nuo vejos ploto, rekomenduojama įsigyti du akumuliatorius. Tuo atveju kai vienas išsikraus, darbus leis tęsti pakaitinis akumuliatorius.

 

Kokiu atveju tinka robotas?

 

Didesnėse teritorijose vis dažniau matome kiaurą dieną žolę pjaunančius robotus. V. Kilminavičiaus teigimu, jų galingumas traktuojamas pagal kliento vejos sudėtingumą. Tačiau technologijoms sparčiai tobulėjant, tokius pagalbininkus gali naudoti didesnių, sudėtingesnės formos sklypų, kuriuose yra nedidelių įkalnių ir nuokalnių, savininkai. Be to, jos gali darbuotis net ir lietingu oru.
Vis dėlto, pašnekovas akcentuoja, kad didesnėse, sudėtingų kontūrų sklypuose verčiau rinktis benzininę vejapjovę, o didesniuose kaip 20 arų teritorijose – sodo traktoriuką.
Ten, kur vyrauja nelygus paviršius ar su paprasta vejapjove privažiuoti neįmanoma, V. Kilminavičiaus siūlo patogiausią ir paprasčiausią išeitį – rankinę žoliapjovę. „Vadinamieji trimeriai čia tinka labiausiai. Tik reiktų atsižvelgti į pjaunamą plotą (atitinkamai renkamės galingumą, norime benzininės arba akumuliatorinės žoliapjovės), darbo komfortas – dvigubi diržai ant pečių, „dviračio tipo“ rankenos, pjovimo lynelio storis, gaminio svoris, komplektacija“, – patogiausio sprendimo ragina ieškoti „Ermitažo“ komercijos vadybininkas.

 

Vejos pjovimo formulė


Išsirinkus gerą, kiemui pritaikytą vejapjovę, nemažiau svarbu ją tinkamai įdarbinti. Vejų priežiūros ekspertas Vilmantas Petrauskas siūlo vadovautis viena paprasta taisykle: veją nupjauti ne daugiau kaip 1/3 jos aukščio. Paprastai sakant, jei žolė užaugo iki 5 cm, ją nutrumpinti turėtume iki 3 cm. Jo teigimu, jei nurėžiame daugiau nei pusę jos ūgio, veja netenka pagrindinių maistinių medžiagių, cukraus, kurias susikaupė augalo viršūnėlėse. „Pjaunant peraugusią veją, greitai susilpnėja šaknų sistema, veja retėja. Jei turite sodybą, kurioje lankotės kartą per savaitę ar rečiau, jose nereikėtų sėti lėtai augančių žolių mišinių. Ganyklas mes šienaujame tris kartus per sezoną ir jos puikiausiai atželia, o štai jei veją pjausime kas 2-3 savaites, kuo ji bus dekoratyvesnė, lėtai auganti, tuo kieme turėsime prastesnį vaizdą“, – įspėja V. Petrauskas.
Sodybose, kurios aplankomos savaitgaliais ar rečiau, jis pataria rinktis vidutinio dekoratyvumo vejų mišinį. Į sudėtį įeina raudonieji ilgašakniastiebiai eraičinai, kuokštiniai, šiurkštieji eraičinai, daugiametės svidrės, peivinės miglės.
Tvyrant sausringiems orams, V. Petrauskas pataria vejapjovę kilstelti, kad veja būtų per daug nenuskusta. Kuo žemiau veja bus nupjauta, tuo didesnė tikimybė, kad žolė nudegs. Jis taip pat akreipia dėmesį, kad smulkinant ar mulčiuojant vejos likučius, veją reikės dažniau pjauti.

 

Vejapjovės tipas

Privalumai

Trūkumai

Mechaninė vejapjovė

Netriukšmingos 

Nedidelis svoris 

Nedidelės eksploatavimo išlaidos 

Trumpas pjovimas

Reikalauja daug fizinės jėgos

Sudėtinga tiksliai nustatyti aukštį,

Netinka aukštai žolei

 

Elektrinė vejapjovė

Netriukšmingos, 

Ekologiškos 

Nedidelis svoris 

Žemas vibracijos lygis 

Mažos eksploatavimo sąnaudos

Tinka tik nedideliems plotams

Riboja judėjimo laisvę 

Mažesnis galingumas 

Mažas pjovimo plotis

Akumuliatorinė vejapjovė

Nedidelis svoris 

Netriukšminga

Akumuliatorius išsikrauna, reikalinga laukti kol įsikraus 

Papildomos išlaidos perkant pakaitinį akumuliatorių

Benzininė vejapjovė

Tinka dideliems ir nelygiems paviršiams 

Didelis pjovimo plotis 

Didesnis galingumas 

Galima rinktis savaeigę

 

Didesnis svoris 

Reikalauja daugiau priežiūros 

Į aplinką išmeta dujas

 

Sodo traktoriukas

Didelis pjovimo plotis 

Greitas pjovimas ir patogus valdymas

 

Didesnis triukšmingumas 

Į aplinką išmetamos dujos 

Kaina 

Eksploatavimo išlaidos

Vejos robotas

Patogus naudojimas, 

praktiškai nereikalauja 

žmogaus įsikišimo 

Laiko taupymas 

Tinka mažiems ir didesniems plotams

 

Kaina 

Netinka sudėtingam reljefui 

Veja turi būti paruošta robotui, be kliūčių

 

Rekomenduojame