Sėja daigyklose

 
Kiekvienas iš mūsų galime pasisėti ir užsiauginti daržovių. Šiame straipsnyje mes patarsime, kaip sėti sėklas daiginimo dėžutėse ir kaip sudygusius daigelius vėliau pikiuoti. Auginkime augalus šiltnamyje arba lauke, kad jie galėtų puošti aplinką ir duoti gausų vaisių derlių mūsų trumpomis vasaromis. Įprastai  daržovių ir gėlių sėklas sėjame iš anksto, kad vėliau pasibaigus naktinėms šalnoms būtų galima daigus pasodinti šiltnamyje arba lauke.
 
Pomidorų sėja daiginimo dėžutėse

Augalų daiginimo laikas yra skirtingas. Pirmoji sėja atliekama vasario pabaigoje (sėjamos begonijos, gvazdikai, pelargonijos) ir tęsiasi iki balandžio pabaigos, kuomet sėjami greitai sudygstantys augalai. Labai ankstyvai sėjai reikia papildomos fluorescencinių lempų šviesos. Jei matote, kad pavasaris vėluos, geriau sėkite vėliau nei per anksti.
 
Sėjimui siūlome naudoti plastikinės daiginimo dėžutes, durpines tabletes ir vazonus. Jie būna įvairių dydžių ir tvirtumo. Tvirtesni ir standesni išlieka metų metus, plonesni tinka vienam daiginimo sezonui.
 
Durpinių puodelių ir  tablečių pranašumas yra tai, kad jos biologiškai skaidomos ir gali būti sodinamos į vazoną kartu su augalu. Laikui bėgant, augalo šaknys išsikeroja per sieneles ir gerai auga naujoje dirvoje. Patariame sėti biologiškai skaidomuose puodeliuose ar tabletėse tuos augalus, kurie nemėgsta persodinimo (pvz. paprikos, agurkai, moliūgai).
 
Pomidorų sėjimas durpinėse tabletėse
 
 
Durpių ir kokosų tabletės būna įvairių dydžių. Prieš naudojimą jas reikėtų išmirkyti drungname vandenyje. Po 15 minučių mirkymo, tabletė paruošta sėjai. Tabletes sudėti  patogiausia į  mini šiltnamį su permatomu dangčiu
 
Sodinamų sėklų dydis ir kiekis nulems sėjos vietos parinkimą. Puodeliuose ir tabletėse patariame sėti pavienes dideles sėklas. Vis dėlto mažesnes sėklas geriau sėti į daiginimo dėžutes.
 
Sėjimui geriausiai tinka durpių ir smėlio mišinys arba durpių, smėlio ir komposto mišinys.  Tačiau patariame pirkti iš karto daiginimui paruoštą dirvą. Joje nėra piktžolių sėklų, ji neutralizuota ir  šiek tiek patręšta. Daiginimui skirtos žemės galite įsigyti www.ermitazas.lt
 
Ruošdami dirvą namuose naudojant kompostą, gali sudykti piktžolės ir išnaikinti pasėlius.  Sėjimui taip pat tinka kokosų dirvos tabletės, kurių sudėtyje yra 100% kokoso dirvožemio ir kurių pagrindą sudaro atliekos, gautos spaudžiant kokosų aliejų iš kokosų lukštų. Į  tabletę įpilama tam tikras kiekis vandens ir leidžiama išsipūsti. Geras oro pralaidumas ir   sulaikoma drėgmė yra jo pranašumas.
 
SĖJIMAS
 
•  Prieš sėją visada perskaitykite patarimus ant sėklų pakuotės, kada, kur ir kaip sėti.
• Sėkite į pasirinktą indą, paspauskite žemę, kad sėkla nepasiektų skirtingo gylio. Grunto paviršių palikite keliais centimetrais žemiau indo krašto.
• Sėjant kiek įmanoma puresnėje drėgnoje žemėje, augalai gali lengviau augti ir vėliau juos galima lengviau pikiuoti. Sėklos gali būti sėjamos eilėmis, išsklaidytos arba tiksliai sėjant (granuliuotos sėklos), kai yra nurodytas atstumas. 
• Sėklas pridenkite drėgnu smėliu, durpėmis, vermikulitu ar perlitu. Dangtelio storis turėtų būti nuo vieno iki dviejų kartų didesnis nei sėjamos sėklos storis. Kai kurioms sėkloms reikalinga šviesa, kad sudygtų, ir jos turi būti neuždengtos, pavyzdžiui, begonijos ir kt. Dažniausiai tai yra labai smulkios sėklos.
• Pas mus taip pat galite įsigyti sėklų kilimėlius ir juostas, kuriuose sėklos jau yra išdėstytos lygiais tarpais.  Įdėkite kilimėlį į indą, kuriame sėjate, užpildytą vandeniu,  ir uždenkite plonu dirvos sluoksniu (6 mm).
• Neliekite pasėtų sėklų, nes vanduo jas gali nuplauti per daug giliai. Nepamirškite, kad geriausias sėkloms pašildytas vanduo! Juo drėkinkite žemą, purkšdami. 
• Indą  pasižymėkite etikete su rūšies ir veislės pavadinimu bei sėjos data. Kaip etiketes galima panaudoti ir medines ledų lazdeles.
• Sėkloms sudygti reikia vienodos drėgmės ir temperatūros (18–23 ° C),  dėl to reikia jas uždengti stiklo ar plėvelės gabalėliu. Mini šiltnamis yra su skaidriu dangčiu.
• Kasdien stebėkite sėją ir sudrėkinkite šiltu vandeniu. Jei po dangteliu pasirodo vandens lašelių, išdžiovinkite  ir vėl uždėkite dangtelį.
•  Pasirodžius daigeliui, dangtelio jau nereikia. Daigams užtenka mažiau šilumos ir reikia daugiau šviesos. Perkelkite indą į šviesos užpildytą vietą, kitaip daigeliai ištįs. Tačiau ant pietinės palangės augalai turi būti apsaugoti nuo tiesioginių saulės spindulių, kitaip juos tiesiog sudegins saulė.
• Augant  daigams,  greitai jiems ims trūkti vietos ir maistinių medžiagų. Tuomet juos reikės jau persodinti.