Pomidorų derliui į pagalbą – ir avies vilna, ir dilgėlės

Pomidorai – lietuviško šiltnamio karaliai. Ne be reikalo sakoma, kad pomidorai mėgsta sodininko dėmesį, todėl norėdami sulaukti turtingo derliaus, būtina palaikyti komfortiškas augimo sąlygas.

Pomidorams – avių vilna

Nors daugumai atrodo pomidorus galima gausiai patręšti jų persodinimo metu, juos pamaitinti galima ir vasarą. „Tręšti galima kompleksinėmis pomidorams skirtomis trąšomis visą vasarą. „Ermitaže“ tokių trąšų pasirinkimas ypač didelis. O jei dažnai tręšti nėra galimybės, rekomenduojame ilgalaikio poveikio COMBO ekologiškas trąšas BIO su avies vilna. Jos tinkamos pomidorams, agurkams, cukinijoms, moliūgams, baklažanams ir prieskoninėms žolelėms tręšti“, – ilgo veikimo trąšas rekomenduoja pašnekovė. Jų sudėtyje tik natūralūs produktai, o avies vilna supresuojama su organinėmis trąšomis ir kitomis reikalingomis augalams medžiagomis. Avies vilnoje gausu maistinių medžiagų, kurias augalai įsisavina per ilgesnį laiką. Kitos sudėtyje esančios medžiagos pasisavinamos greičiau. Avies vilna išbrinksta ir sulaiko vandenį taip pat atlikdama vandens sulaikymo funkciją, augalus reikia rečiau laistyti.

Trąšose gausu maistinių medžiagų, kurios pagerina dirvožemio maitinamąsias savybes, stiprina atsparumą ligoms. Šias trąšas paskleiskite aplink augalą ir supurenus dirvožemį jį paliekite vandeniu.

Temperatūra ir drėgnumas

Nors pomidorai šilumą mėgstantys augalai, šiltnamiuose didelės kaitros jie nepakelia. Jei šiltnamyje laikosi 30 laipsnių šiluma – tai gali būti pražūtinga pomidorams, todėl svarbu šiltnamius vėdinti.

Drėgmės kiekis šiltnamyje taip pat daro reikšmingą įtaką derliui. Jeigu drėgmės per daug – neigiamai veikia apdulkinimo procesą ir pomidorų skonio savybes. Dėl to reikalingas reguliarus vėdinimas, tinkamas drėgmės ir šilumos santykis.

Kad nenukentėtų daigai, temperatūra šiltnamyje neturėtų būti žemesnė nei 19 ir ne aukštesnė kaip 23 laipsniai. Žydėjimo metu geriausia temperatūra yra 24–25 laipsniai. Labai svarbu reguliariai vėdinti šiltnamį, ypač žydėjimo metu. Jei laikosi per aukšta temperatūra, žiedadulkės žūsta ir taip sutrinka pomidorų apsidulkinimas.

Pomidorai nebijo skersvėjo, todėl net jei naktis laikosi šilta, nebijokite palikti pravertas duris ir šiltnamio vėdinimo angą.

Krenta žiedai

Daržininkai pastebi, kad prasidėjus gausiam pomidorų žydėjimui dalis žiedelių krenta dar net nenužydėję. Tai lemia tai, kad šiltnamyje ar lauke laikosi per aukšta temperatūros, per maža drėgmė. Lauko pomidorų žiedų kritimą lemia nepastovios temperatūros. Žiedų kritimą lemia oro, dirvos drėgmė ir temperatūra. Tai yra pagrindinės priežastys dėl ko krenta žiedeliai.

Pomidorų derliui ir vaisių kokybei įtakos turi ir augalų mityba. Pavyzdžiui, pritrūkus kalio ar esant azoto pertekliui, krinta pomidorų žiedai. Žiedynai nesusiformuoja, kai trūksta geležies. Žiedų augimas ir vystymasis sutrinka dėl mangano trūkumo.

Pomidorų maras

Ši pomidorų liga pasireiškia ant lapų, stiebų ir vaisių. Ligos pasireiškimo pradžioje apatinėje lapų pusėje atsiranda pilkšvai baltų apnašų, vėliau viršutinėje lapų pusėje susidaro rudos dėmės. Lapų gyslos pajuoduoja, lapai džiūsta. Pažeistose vietose, ypač drėgnu oru, susidaro balzganas pelėsis. Ant vaisių (dažniausiai žalių) atsiranda rudų, netaisyklingų, lyg išsiliejusių puvinio dėmių, kurios plinta ir paviršiumi, ir viduje.

Ligai plisti palankūs vidutiniškai šilti ir lietingi orai. Vyraujant tokiems orams, liga masiškai ir greitai išplinta. Blogas šiltnamių vėdinimas, dideli oro temperatūros svyravimai dienos ir nakties metu (susidaro rasa ant augalų) taip pat palankiai veikia maro plitimą. Jei pastebite šios ligos požymius, naudokite fungicidą REVUS 250 SC. Tai yra lokalaus kontaktinio veikimo fungicidas, skirtas bulvių ir pomidorų apsaugai nuo maro. Jo veiklioji medžiaga mandipropamidas, pasiskirsto visame augalo lapų paviršiaus vaškiniame sluoksnyje, todėl po purškimo nudžiūvus lapų paviršiui, lietus produkto efektyvumui įtakos neturi.

Miltligė

Pomidorų lapai geriausiai pasako kokių medžiagų trūksta ar ko jam per daug, kokios ligos kamuoja, dėl to svarbu juos reguliariai apžiūrėti. Kai pomidorams trūksta kalcio – vaisių galiukai juoduoja. Tuomet tręšti reikia su kalcio salietra. Kalcio salietrą reikia ištirpinti vandenyje ir lieti šaknis arba purkšti augalus (taip medžiagos pasisavinamos greičiau).

Viena dažniau pasitaikančių pomidorų ligų – netikroji miltligė. Šią grybinę ligą atpažinti nesudėtinga. Lapai pakinta ant lapų atsiranda šviesios dėmės. Nuo miltligės padės fungicidas TOPAS 100EC. Tai sisteminio veikimo fungicidas, skirtas apsaugoti augalus nuo grybinių ligų. Produktas patenka į augalus, veikdamas sistemiškai, t. y. pasiskirstydamas augalų audiniuose, sunaikina dygstančių grybų ląsteles.

Šio fungicido veikimo spektras platus. Jis tinka agurkinių augalų miltligei (Erysiphe cichoracearum, Sphaerotheca fuliginea), juodųjų, raudonųjų serbentų ir agrastų tamsiosios miltligės (Sphaerotheca mors-uvae), pomidorų ir paprikų miltligės (Oidium neolycopersici, Leveillula taurica), vynuogių miltligės (Uncinula necator), dekoratyvinių augalų miltligės (Sphaerotheca sp., Erysiphe sp., Phragmidium sp.) ir rūdžių (Puccinia sp.) gydymui.

Genėjimas

Žmonės klysta manydami, kad pomidorų genėjimas – viso labo lapų apskabymas. Nuskinti reikia ne lapus, o pašakius. Didžiavaisius pomidorus galima auginti viena, dviem, smulkiavaisius – dviem ar keturiais šakomis. Visi kiti papildomi pašakiai nereikalingi. Po keke turėtų būti ne mažiau kaip 3-4 lapai, nes jie augalui reikalingi maitintis, vykdyti fotosintezę. Juk per lapus augalas parodo, ko jam trūksta.

Laistymas

Pomidorai ypač nemėgsta vandens ant „galvos“, todėl juos lieti reikėtų taip, kad nebūtų sušlapinami jų lapai. Liejimo norma žydėjimo ir derėjimo metu yra apie 12 l vandens į 1 kvadratinį metrą. Kaip žinia, pomidorai ypač nemėgsta šalto vandens. Jis augalams gali būti itin pavojingas jeigu jo temperatūra siekia 12 laipsnių. Karštą dieną augalai laistomi šiltu vandeniu - 18-22 laipsnių, o vėsią, ypač po šaltos nakties – šiltesniu - 25-30 laipsnių. Jeigu laistomo vandens pH 7,0 ir didesnis, gruntas uždruskėja, sutrinka mikroelementų įsisavinimas. Laistomi pomidorai ties šaknimis, lapai ir augalo apatinė dalis turėtų likti sausi.

Žydėjimas

Nors pomidorai yra savidulkiai augalai, jų žydėjimo metu, kad jie geriau apsidulkintų, nereikėtų pamiršti keletą kartų per dieną su jais „pasisveikinti“ juos lengvai pavibruojant. Aukštesni pomidorai rišami špagatais ar kitaip tvirtinami, todėl jie vibruojasi savaime nuo skersvėjo.

Purenimas

Dirvožemis tarp pomidorų daigų visą vegetacijos laiką turi būti gana purus. Dėl to maždaug kas 10–12 dienų apie pomidorų augimo vietą supurenkite dirvožemį. Tai galima daryti po laistymo. Jeigu pomidorus auginate sunkesnėje dirvoje, purenkite giliau nei augančiuosius lengvoje dirvoje.

Pomidorų derliui į pagalbą