Po švenčių – gražesni namai

Šventės – daugeliui ne tik šventimo metas. Mat kai į krūvą sukrenta keletas laisvų dienų, darbštieji lietuviai stengiasi jas sumaniai išnaudoti. Pavyzdžiui, pasitobulinti savo namus, na, kad ir sienas perdažyti. Tai labai atgaivina būstą. Apie tai, ar verta teptuko imtis patiems, o gal vis gi kreiptis į profesionalą, kaip atskirti kokybiškus dažus nuo prastų, kalbamės su Rūta Bložyte, bendrovės „Caparol Lietuva“ Rinkodaros ir komunikacijos vadove bei „Tikkurila” mokymų centro vadovu Roku Vičkumi.

– Dažnai žmonės sienų dažymą laiko lengvu darbu. Jie taupo, nesamdo meistrų. Ar teisingas toks sprendimas?

R. B. – Lietuviai yra nagingi, todėl išties sienų perdažymas nėra misija neįmanoma. Specialiai tokiems yra sukurti produktai, pavyzdžiui, „Alpina“ dažų serija. Šie dažai itin lengvai dengiami, greitai džiūsta, yra nekenksmingi dažytojų sveikatai (be lakiųjų organinių medžiagų, todėl nekenksmingi nei kvėpavimo takams, nei odai, jei netyčia užtikšta bedažant.) Žmonės patys gali pasirinkti jiems norimą atspalvį ar atspalvių derinį ir džiaugtis nauju interjeru.

Internete galima rasti įvairių patarimų, kaip pasiruošti dažymui: kaip paruošti pagrindą, apdengti aplinkinius paviršius, kaip dažyti didesnį plotą, pasirinkti tinkamus įrankius, dažymo technikos ir kt.

R.V. – Sunku atsakyti vienareikšmiškai. Skirtingi, atliktų darbų, kokybės reikalavimai ir jos suvokimas. Jeigu žmogus turi pakankamai įgūdžių arba gebėjimo įsiklausyti į patarimus bei mokytis – taip, jis gali sėkmingai persidažyti savo namų sienas. O jei dar ir naudos vieno gamintojo glaistą, gruntą bei dažus tikrai neblogai gausis. Žinoma, patyręs meistras dažniausiai darbą atliktų greičiau ir kokybiškiau. Bet geri meistrai turi daug užsakymų ir jų paslaugų paprastai gali tekti laukti pakankamai ilgai, tad žmonės ir imasi dažymo darbų patys.

– Užsukus į vieną didžiausių statybinių ir apdailos bei namų apyvokos prekių parduotuvę „Ermitažas“ nuo didžiulės pasiūlos gali apsisukti galva. Kaip išsirinkti tinkamus dažus? Kokie svarbiausi kriterijai?

R.B.- Reikia įsivertinti, ar nudažytų sienų paviršiai bus dažnai plaunami, pavyzdžiui, koridoriaus, virtuvės, gyvenamųjų kambarių. Šiose patalpose visuomet daugiau judėjimo, vadinasi, sienų paviršiams tenka didesnė apkrova, ypatingai ties elektros rozetėmis, šviesos jungikliais, praėjimais. Tokioms patalpoms reiktų rinktis 1 - 2 atsparumo šlapiam trynimui klasės vidaus dažus. Taip pat svarbu atkreipti dėmesį į dažo blizgesio laipsnį – luboms reiktų rinktis matinius, šviesą sugeriančius dažus, sienoms – šilko matiškumo dažus. Aišku, vidaus dažai turi būti ekologiški, su kuo mažesniu lakiųjų organinių dalelių kiekiu. Tarkime, „Alpina Kids Room“ vaikų gyvenamajai aplinkai skirtuose dažuose iš viso nėra lakiųjų organinių junginių.

Patalpoms, kuriose tvyro drėgmė reiktų rinktis specialius dažus, kurie apsaugo nuo pelėsio. Tokie yra „Alpina Kitchen & Bath“ , jie skirti būtent virtuvės ir vonios erdvėms, gerai plaunasi, apsaugo nuo pelėsio veisimosi, tačiau vizualiai niekuo nesiskiria, juos irgi galima dažyti bet kokiu pasirinktu atspalviu.

Beje, pagrindo sienų paruošimas dažymui irgi labai svarbus. Reikia nuglaistyti visus paviršiaus nelygumus, nulyginti paviršių, vėliau gruntuoti. Gruntas yra labai svarbus kokybiškam dažymui, jis užtikrina dažų sukibimą su paviršiumi, leidžia tolygiau pasiskirstyti dažams, todėl taupyti šioje vietoje nederėtų. Darbo sėkmę garantuoja ir tinkami įrankiai.

R.V. – Dažus patarčiau rinktis pagal gamintojo patikimumą, asortimento gausą – glaistas, gruntas, dažai, lakai ir t.t. Taip pat nereikėtų pamiršti apie dažų nekenksmingumą (ekologiškumą) tiek dažymo metu, tiek vėliau gyvenant toje patalpoje ar naudojantis dažais nudažytu daiktų ir baldu. Renkantis dažus, laką ar aliejų, reikia atsižvelgti į dažų funkcionalumą.

- Ką būtina perskaityti ant etikečių?

R.B. – Etiketes skaityti būtina. Ten surašytos instrukcijos, kaip paruošti pagrindą, kaip dengti, po kiek laiko dengti kitą sluoksnį, džiūvimo laikas ir kt. Norint geriausio rezultato, reikia laikytis gamintojo nurodytų instrukcijų. Aišku, etiketėse yra aiškiai parašyta, kam skirti dažai, kokio blizgumo, kokios atsparumo šlapiam trynimui klasės. Svarbi informacija – dažų sąnaudos, ji leidžia apsiskaičiuoti reikiamą dažų kiekį. Sienas dažyti reiktų dviem sluoksniais. 

Rekomenduojama visą reikiamą dažų kiekį tonuoti vienu metu, naudoji vienos serijos dažus. Nors automatinės tonavimo mašinos yra labai tikslios ir gali atkurti identišką atspalvį, tačiau geriau iš karto nuspalvinti visą reikiamą dažų kiekį. Beje, išsirinkus norimą atspalvį, reikia įvertinti, kad dideliame plote spalva atrodys intensyvesnė. Etiketėse būna nurodyta, kaip dažų likučiai turi būti utilizuojami. Ekologiški vandens pagrindo dažų likučiai, sudžiūvę gali būti sutvarkomi kaip buitinės atliekos, jų nereikia vežti į specialius atliekų surinkimo punktus.

– Ką apie dažus sako jų kaina? Ar išties taip stipriai jie gali skirtis kokybe kaip ir kaina?

R.B. – Dažų kaina susideda iš gamybos, logistikos, reklamos ir kitų kaštų bei priklauso nuo dažų platintojo bei statybinių medžiagų tinklo pardavimo taktikos. Rinkoje yra labai įvairios kokybės dažų. Kadangi dažome savo būstą, kuriame gyvename mes ir mūsų artimieji, reiktų rinktis geresnius dažus, t.y. ekologiškus, nekenkiančius sveikatai, jais nudažyti paviršiai turi būti lengvai prižiūrimi. Jei dažote patys, svarbu, kad procesas būtų nesudėtingas. Geriausia rinktis rinkos ir laiko patikrintus dažus, Remontas yra vienas iš didesnį stresą žmonėms sukeliančių dalykų, todėl norisi, kad jo rezultatas džiugintų ir išliktų ilgam.

R.V.– Kaip ir su daugeliu prekių – kuo kokybiškesnė, tuo kaina aukštesnė. Juk už gerą, mūsų kasdieninį gyvenimą lengvesniu darančią buitinę techniką, saugų automobilį, sveikesnius (be kenksmingų priedų) maisto produktus ir ilgaamžius patogius ir stilingus drabužius – parduotuvėje sumokame daugiau nei už vienadienius daiktus.

Bet sakyti, kad kokybiški ir ekologiški dažai yra brangūs – negalima. Juk kokybiškais dažais nudažius tarkime sienas, jas galėsime lengvai prižiūrėti, toks paviršius bus ilgaamžis, o prireikus perdažyti, mums nereikės didelių investicijų į specialius gruntus ir kitas priemones. O svarbiausia, kad tokiais dažais dengti paviršiai (lubos, sienos, baldai, grindys) nekenkia mums. Sveikata brangiausias turtas.