Pasidaryk pats trąšas - 10 idėjų

Kiek maisto atliekų mes tiesiog išmetame, nors jos yra vertingas vitaminų ir mineralų šaltinis? Kodėl gi nepanaudoti jų kaip puikių trąšų augalams? Šiame straipsnyje mes dalijamės 10-ties trąšų receptais, kuriuos galite padaryti patys. Paeksperimentuokime.

1

Azoto trąšos. Mėšle yra didelis azoto kiekis, būtinas augalams augti, žaliuoti. Norėdami paruošti šias trąšas, jums reikės kibiro karvės ar vištų mėšlo, 60 litrų vandens (kitaip tariant 1 dalis mėšlo ir 5 dalys vandens). Leiskite šiam mišiniui pastovėti 10 dienų. Naudojant trąšas, reikia praskiesti jas vandeniu: karvių mėšlo koncentratą santykiu 1:10, vištienos - 1:15. Tokias trąšas rekomenduojama naudoti vaismedžiams ir krūmams, kopūstams, pomidorams, agurkams, bijūnams, jurginams ir kt., iki to laiko kai vaisiai pradės augti arba kol atsiras pumpurai. Tačiau šios trąšos netinka braškėms, astrams, nasturtėms, medetkoms, svogūnams ir morkoms.

2

Kalio trąšos. Jos paruošiamos naudojant medienos arba žolės pelenus. Norint paruošti koncentratą, du litrus pelenų reikia praskiesti 10 litrų vandens ir leisti nusistovėti vieną parą. Naudojant trąšas, jas reikia praskiesti santykiu 1:10. Tokias trąšas geriausia naudoti vaismedžiams, uogakrūmiams tuo metu, kai sirpsta uogos. Dėl šios trąšos uogos, vaisiai, gėlės bus didesnės ir saldesnės. Tačiau nerekomenduojama jų naudoti spygliuočiams ir nesubrendusiems sodinukams.
Dilgėlių trąšos. Dar viena paprasta, bet labai veiksminga priemonė, turinti daug kalio, kalcio ir magnio. Jos paruošimui reikia dilgėlių, ant kurių sėklos dar nepasirodė. Dilgėlę (stiebus bei lapus) reikia susmulkinti, sudėti į indą ir užpilti šiltu vandeniu ir leisti šiam mišiniui nusistovėti iki 14 dienų, po to gautos trąšos praskiedžiamos vandeniu santykiu 1:10. Šios trąšos netinka ankštiniams augalams, svogūnams ir česnakams laistyti, nes dilgėlės slopina jų augimą.

4

Trąšos iš nupjautos žolės. Šiose trąšose taip pat gausu azoto. Norint jas paruošti, prireiks šviežios žolės su piktžolėmis bei žemės ir vandens. 2/3 naudojamo indo reikia užpildyti žole, įberti 2 - 4 saujas žemės (atsižvelgiant į talpos dydį) ir užpilti šį mišinį vandeniu. Leiskite nusistovėti 4–14 dienų (kuo karštesnis oras, tuo mažiau laiko reikia mišinio fermentacijai). Tręšiant augalus šiomis trąšomis, sumaišykite jas su vandeniu santykiu 1: 5. Toks papildomas tręšimas tinka visiems augalams.

5

Trąšos iš mielių. Į tris litrus vandens reikia įpilti 10 šaukštų cukraus ir 15-20 g sausų kepimo mielių. Leiskite nusistovėti 4–12 valandų, tada į šį mišinį įpilkite dar 7 litrus vandens. Šios trąšos tinka pomidorų maro (fitoftorozės) prevencijai, taip pat norint padidinti agurkų, pomidorų, baklažanų, braškių ir kt. vaisius. Tačiau nerekomenduojama dažnai naudoti tokio primaitinimo, nes augalo lapai gali pradėti augti labai intensyviai, sumažindami vaisių augimą.

6

Kompostas. Norėdami gaminti kompostą, turite pasirinkti didelę talpą arba nusipirkti specialią komposto dėžę. Kad susidaręs skystis ištekėtų, o ne užsistovėtų, rezervuaro apačioje turėtų būti padarytas drenažo sluoksnis, pavyzdžiui, iš sausų šakų . Be to, atliekos turėtų būti išdėstytos 25–30 cm sluoksniais pakaitomis: maisto atliekos (kiaušinių lukštai, daržovių ir vaisių žievelės ir kitos organinės atliekos, išskyrus mėsos atliekas); nušienauta žolė, piktžolės po ravėjimo. Iš viršaus viskas turėtų būti padengta organine 10 cm dirva. Kompostas laikomas paruoštu, kai tamsios rudos spalvos humusas kvepia žeme, tam prireiks nuo 1 iki 3 metų. Paruoštą kompostą turėtumėte pradėti imti iš rezervuaro dugno. Kompostas pagerina natūralias dirvožemio savybes, nes jame yra visų būtinų mikroelementų, dirvožemis tampa purus, geriau sulaiko drėgmę.

7

Kiaušinių lukštų trąšos. Norėdami paruošti šias trąšas, turite surinkti gana didelį kiaušinių lukšto kiekį, jį išdžiovinti, o paskui paskirstyti ant minkšto audinio ir susmulkinti kočėlu arba tiesiog susmulkinti rankomis, o paskui sumalti kavos malūnėlyje arba mėsmalės pagalba, kad iš lukšto gautųsi milteliai. Gautus miltelius reikia supilti į buteliuką ar didelį indelį, užpilti vandeniu ir sandariai uždaryti dangtį. Gautą tirpalą palikti tamsioje vietoje 2 savaitėms, kol tirpalas pasidarys drumstas. Prieš maitinant augalus, jį reikia praskiesti vandeniu santykiu 1: 3. Šiose trąšose gausu kalcio, kalio, magnio ir fosfatų. Ši trąša ypač tinka įvairiems šakniavaisiams, kopūstams, vyšnioms, svogūnams ir slyvoms.

8

Trąšos iš banano žievelės. Iš džiovintų bananų žievelių galite taip pat pasigaminti trąšų. Tam reikia kruopščiai nuplauti ir pašalinti nuo žievelės baltą pluoštą, o po to ją džiovinti orkaitėje iki tamsiai rudos spalvos, žievelė turėtų tapti trapi. Tuomet sumalti kavos malūnėlyje. Gauti milteliai skiedžiami vandeniu santykiu 1:10 ir naudojami kambarinių augalų laistymui, bet ne daugiau kaip 1 kartą per mėnesį. Norėdami tręšti sodo augalus, galite naudoti banano žievelę, kuri buvo nuplauta, išvalyta nuo baltų pluoštų ir supjaustyta mažais gabalėliais. Šalia tręšiamo augalo į žemę užkaskite nedidelį kiekį. Ši trąša pagerina dirvožemio sudėtį, praturtina mineralais.

9

Svogūnų lukštų trąšos. Norint jas paruošti, reikia užpilti 1 stiklinę svogūnų lukštų 1,5 litru vandens ir virti porą minučių. Gautu nuoviru galima laistyti tiek kambarinius augalus, tiek daržo augalus. Bulvėms, paprikoms, pomidorams ir agurkams ypač patinka tokios trąšos, nes tai yra ne tik galingas imunostimuliatorius, bet ir gera kenkėjų prevencijos priemonė.

10

Trąšos iš kavos. Panaudotus kavos tirščius išdžiovinkite orkaitėje arba ant popieriaus, tada sumaišykite su žeme ir pabarstykite gautu mišiniu dirvą aplink tręšiamus augalus. Šios trąšos geriausiai tinka rododendrams, rožėms, azalijoms, hortenzijoms, kamelijoms. Jos pagerina dirvožemio sudėtį ir pritraukia sliekus, kurie savo ruožtu padaro žemę purią.

Galiausiai, keletas svarbių tręšimo taisyklių:

• Augalų tręšimo nedera atlikti esant vėsiam orui.
• Tręšti augalus reikia po laistymo, šiltu ar karštu oru tik anksti ryte ar vakare, po saulėlydžio.
• Ką tik persodinti augalai neturėtų būti tręšiami, pirmiausia jie turėtų įsišaknyti.
• Trąšoms ruošti rekomenduojama naudoti plastikinį arba stiklinį indą, nes metalas gali reaguoti su trąšų komponentais.

Na, o tiems, kurie vis dar nenori gaminti trąšų, siūlome susipažinti su plačiu paruoštų trąšų asortimentu, kurį rasite ERMITAŽO parduotuvių tinkle, taip pat interneto svetainėje www.ermitazas.lt .

ERMITAŽAS. Auginkime kartu!
-28 %
7,59 €
10,49 € Kaina
  • Galimas pristatymas
  • Galite atsiimti 10 parduotuvėse
-20 %
3,99 €
4,99 € Kaina
  • Galimas pristatymas
  • Galite atsiimti 10 parduotuvėse
-20 %
3,59 €
4,49 € Kaina
  • Galimas pristatymas
  • Galite atsiimti 10 parduotuvėse
4,49 €
  • Galimas pristatymas
  • Galite atsiimti 10 parduotuvėse