Koks yra šviesos poveikis ir kaip pasirinkti tinkamą apšvietimą namams?

Priklausomai nuo sezono,  mes patiriame labai skirtingus apšvietimo lygius viduje ir lauke, o tai stipriai veikia mūsų nuotaiką ir aktyvumą. Rudens ir žiemos prieblandoje, be natūralios šviesos, mums reikia ir dirbtinės šviesos. 

Skirtingi šviesos šaltiniai veikia skirtingai

Paprasčiau tariant, įvairių šviesos šaltinių skleidžiamą šviesos spalvą galima suskirstyti į šiltą, šaltą ir tarp dviejų polių. Fizikoje šis reiškinys vadinamas spalvos temperatūra. Šilta ir šalta šviesa turi skirtingą psichologinį poveikį mums - pavyzdžiui, nebegaminamos kaitrinės lemputės buvo idealios miegamuosiuose skleisdamos šiltesnę šviesą, o šiuolaikiniai šviesos diodai skleidžia šaltesnę šviesą.

Geriausias dirbtinis šviesos šaltinis yra kuo artimesnis natūralios šviesos šaltiniui ir apima visus šviesos spektro bangos ilgius. Tyrimai rodo, kad kiekviena saulės spektro spalva turi neabejotiną poveikį kūno organams ir, kad ligos dažnai prasideda tada, kai kūnas negauna pakankamai šviesos su kokia nors spektrine spalva. Dirbtinėje šviesoje kai kurių spalvų nėra arba jos yra netinkamai vaizduojamos, todėl dirbtinis apšvietimas gali sukelti sveikatos problemų.

Dienos šviesa ir spalvų poveikis kambaryje

Nors šviesos šaltinių techninės charakteristikos vis dar tobulinamos, neįmanoma visiškai atkurti dienos šviesos. Net naudojant viso spektro lempą neįmanoma pakeisti natūralios šviesos.

Tačiau reikia atkreipti dėmesį ir į spalvas, kurios naudojamos dekoravimui, kurios gali išryškinti vieną ar kitą atspalvį ir taip paveikti nuotaiką. Spalvų poveikis kambaryje yra labai panašus į šviesos poveikį, nes tik natūrali šviesa įgauna spalvas jų teisingais tonais. Tačiau šviesa veikia ne tik tai, ką mes matome ir kaip mes ją matome, bet ir daugelį kitų organizmo procesų, iš kurių vienas svarbiausių yra cirkadinis ritmas.

Cirkadinis (lotyniškai circa reiškia „maždaug", o dian - „diena") ritmas - tai vidiniai procesai, besikartojantys maždaug dvidešimt keturių valandų ciklu. Tai nuostabus dalykas, beveik nereikalaujantis mūsų įsikišimo - tarsi stebuklingas organizmo laikrodis.

Šviesos poveikis sveikatai

LED lempos puikiai tinka namų biure ir biuro patalpose. Jos  palaiko žmogaus gyvybingumą dėl stipraus mėlyno spektro. Tačiau neturėtumėm visą dieną būti veikiami tokios šviesos. Šiuolaikinės LED lempos gali skleisti gana šiltą šviesą, tačiau jos vis dar turi stiprų mėlynos spalvos spektrą, kuris daro įtaką sveikatai. Siauras bangų ilgių diapazonas (440–460–480 nm) turi žalingą poveikį - akies geltonąsias dėmes sendina kelis kartus greičiau nei įprastai.

Remiantis oftalmologų tyrimais, prietaisų, apšviestų fonu, žala priklauso nuo to, kiek jie yra nutolę nuo akių, kai naudojate prietaisą. Pavojingiausi yra išmaniųjų telefonų ekranai, po jų planšetiniai kompiuteriai, nešiojamieji kompiuteriai, o tada staliniai kompiuteriai ir televizoriai.

Naujos kartos LED spektras pasislinko link UV, kad būtų geriau atkuriamos spalvos. Tai reiškia, kad nors geresnio spektro šviesos diodai turi mažesnę mėlyną dalį, jie dabar dengia UV ir violetines sritis, kurios gali pažeisti lęšius ir rageną. Gamtoje tokia šviesa eina iš viršaus, o dirbtinė šviesa pasiekia akį ir iš apačios, todėl daro daug stipresnį poveikį.

Kintama šviesa namuose

Patalpų apšvietimas turi būti su pertraukomis, o renkantis lempą pirmiausia reikėtų remtis tuo, kokia veikla užsiimsite prie dirbtinės šviesos - skaitymui reikalinga viena šviesa, žiūrėti televizorių - kita, o dirbti - trečia. Naudojant skirtingas lempas galima sukurti įdomių sprendimų. Pavyzdžiui, jei turime daugiau vietos galime sukurti lubų šviestuvų, prožektorių ir stalo lempos derinį. Paprastai tariant, kiekviename kambaryje turi būti tinkamas šviesos ir spalvų kiekis: šilto spektro sprendimas miegamajame ir gyvenamajame kambaryje, o vėsesnis spektras namuose ar biure.

Renkantis šviestuvą svarbu atidžiai perskaityti etiketę ant pakuotės, ypač techninius duomenis: spalvos temperatūrą, galią ir kritimo kampą (vo).  Kruopščiai pateikta techninė informacija parodo lempos kokybę,  jei  nėra pateikta informacija rekomenduojame pasirinkti patikimesnį gaminį.

-50 %
53,99 € 109,00 €
  • Galimas pristatymas
  • Galite atsiimti 4 parduotuvėse
-31 %
74,99 €
109,00 € Kaina
  • Galimas pristatymas
  • Galite atsiimti 6 parduotuvėse
-25 %
29,99 € 39,99 €
  • Galimas pristatymas
  • Galite atsiimti 4 parduotuvėse
14,99 €
  • Galimas pristatymas
  • Galite atsiimti 10 parduotuvėse