Agurkų derliumi apdovanojami gerai pasiruošę daržininkai

Alyvoms sužydus, daržininkams gamta davė signalą atvirame grunte sėti agurkus. Jie auga praktiškai kiekviename darže, tačiau vienur jie dera sveiki ir gausiai, kitur – pavieniai ir ligoti. Kad būtume apdovanoti gausiu agurkų derliumi, būtina gerai pasiruošti sėjai, o augimo metu pamaitinti augalus.

Parinkite gerą priešsėlį

Prieš beriant agurkų sėklas į dirvą, svarbu tinkamai parinkti žemę. Idealu, jei agurkai augs dirvoje, kurioje pernai derlių brandino ankstyvosios kopūstinės daržovės, ankstyvosios bulvės, pomidorai, šakniavaisinės daržovės, svogūnai. Agurkams taip pat turėtų būti parinkta šilta, nuo vėjų apsaugota vieta, humusinga, vandeniui pralaidi dirva. Agurkai puikiai dera augdami greta gūžinių salotų, svogūnų, pupelių, salierų, česnakų. Kaip apsaugą nuo vėjo šalia sėkite aukštesnius augalus, pavyzdžiui, pupas ar vijoklines pupeles. Agurkai į tą pačią dirvą turėtų grįžti ne anksčiau kaip po 2–3 metų.

Žinokite, kam juos auginsite

Parinkus gerą priešsėlį, ne mažiau svarbu atrinkti ir tinkamą veislę. Anot „Ermitažo“ komercijos vadybininkės Kristinos Urbonavičienės, agurkų veislių yra labai daug ir įvairių, todėl prieš jas įsigyjant verta pasidomėti, kuri darže tiks labiausiai. Specialistė pataria atsižvelgti į tris faktorius, norint teisingai išsirinkti agurkų veislę. Pirmiausia verta apgalvoti, kur planuojate naudoti agurkų derlių: ar auginsite salotoms, ar planuojate juos rauginti, marinuoti, nes ne visos agurkų veislės tam tinka. Antra, kur bus auginami agurkai – lauke ar šiltnamyje. Šiltnamyje reikia sodinti savidulkius agurkus. Trečia, nuo agurkų rūšies priklauso, ar jie sėjami į dirvą sėklomis, ar sodinami daigais. Agurkus rekomenduojama sėti eilėmis kas 80–120 cm. Optimalus sėjos gylis – 2 cm. Pasėlis įprastai retinamas, kai daigai išleidžia antrąjį tikrą lapą, tarp daigų paliekant po vieną augalą kas 10–15 cm.

Dirvos paruošimas lemia pusę derliaus

Prieš sėją sėklos kalibruojamos 1 proc. valgomosios druskos tirpale. Sėti verta tik ant dugno nusėdusias sėklas, nes tik tokios yra brandžios. K. Urbonavičienės teigimu, agurkus galima sodinti įvairioje dirvoje, tačiau geriausiai jie augs daug organinių trąšų turinčiame priesmėlyje. Ruošiant dirvą iš rudens, rekomenduojama ją patręšti neperpuvusiu mėšlu, o ruošiant iš pavasario – jau perpuvusiu mėšlu arba kompostu, tolygiai maišant su dirva: „Taip gerokai pagerinama dirvos struktūra, ją praturtinant maisto medžiagomis ir mikroorganizmais. Nuo dirvos paruošimo tiesiogiai priklauso būsimasis derlius. Agurkai nėra reiklūs dirvožemiui, tačiau gausus maistinių medžiagų kiekis dirvoje tikrai duos geresnį rezultatą atėjus laikui nuimti derlių.

Kokias trąšas rinktis?

Specialistė pastebi, kad daržininkai, ruošdami dirvą agurkams auginti, bene dažniausiai ją praturtina organinėmis medžiagomis – granuliuotu galvijų mėšlu. Augančius agurkus galima laistyti skystu biohumusu „Humi dyk“ arba ištirpintu granuliuotu galvijų mėšlu. Maistinių medžiagų kiekį dirvoje padidinsite naudodami mineralines trąšas. „Ermitaže“ rasite ir specialiai agurkams skirtų mineralinių trąšų, pavyzdžiui, „Agrochema“. „Daigus galime palaistyti su mikroelementų tirpalu „Daigams“, kuris padės jiems sutvirtėti, greičiau formuoti šaknis, paspartins augimą. Paaugusius agurkus galima tręšti granuliuotomis trąšomis „Agurkams“ arba naudoti papildomam tręšimui skirtas skystas trąšas „Daržovėms“. Agurkus auginant ekologiškai, organinių medžiagų kiekį dirvoje galima padidinti naudojant ekologišką granuliuotą mėšlą“, – pasakoja K. Urbonavičienė. Tačiau ji įspėja, kad tręšiant agurkus svarbu jų nepertręšti, tai daryti savo laiku. Ypač atsargiai derėtų elgtis su azotinėmis trąšomis, nes derėjimo metu agurkai gali kaupti nitratus. „Agurkai gali sirgti, dažniausiai juos užpuola netikroji miltligė. Apsaugai nuo jos galima naudoti fungicidą „In nito“. Daigų apsaugai nuo šaknų puvinių galima laistyti su fungicidu „Previcur energy“, – daržininkų išbandytas ir rekomenduojamas priemones išskiria K. Urbonavičienė.


Agurkų derliumi apdovanojami gerai pasiruošę daržininkai

-30 %
1,32 €
1,89 € Kaina
  • Galimas pristatymas
  • Galite atsiimti 10 parduotuvėse
-30 %
6,71 €
9,59 € Kaina
  • Galimas pristatymas
  • Galite atsiimti 8 parduotuvėse
-30 %
11,54 €
16,49 € Kaina
  • Galimas pristatymas
  • Galite atsiimti 10 parduotuvėse