Raktažolės

Raktažolės – tai daugiametės, vienos pirmųjų pavasarį pražystančių gėlių. Mėgstamos dėl savo žiedų spalvų įvairovės – jie gali būti geltoni, raudoni, oranžiniai, rožiniai, violetiniai, mėlyni; dažniausiai su geltona akute viduryje. Priklausomai nuo rūšies ir veislės, žiedo dydis yra 3-5 cm skersmens. Pats keras užauga iki 20-40 cm aukščio. Žydi balandžio – gegužės mėnesiais, dažnai žydi pakartotinai rudenį, bet negausiai. Nėra reiklios dirvožemiui ir priežiūrai.

Auginimas ir priežiūra

Raktažolės yra šviesomėgiai augalai, todėl jas sodinti reikia kuo atviresnėje vietoje. Pavasarį mėgsta saulę, tačiau šylant orams geriau auga daliniame šešėlyje. Kitu atveju, jos žydi menkai arba visai nežydi. mėgsta sodrų, vandeniui pralaidų ir šiek tiek rūgštų dirvožemį (pH 6,5). Svarbu, kad dirva nebūtų piktžolėta. Galima persodinti net ir žydinčius augalus. Tik reikia sodinti taip, kad jų vainikas būtų dirvožemio lygyje. Patariame jas sodinti apie 15 cm atstumu. Pasodinus nuolatos purenti žemė aplink kerą. Svarbu gerai palieti naujai pasodintus augalus. Jau suaugusias raktažoles lieti beveik nebereikia. Kad pavasarį greičiau ir gražiau suželtų galima pabarstyti azoto turinčių universalių trąšų.

Raktažoles gali būti auginamos ir patalpoje, jeigu naktį patalpos temperatūra bus 10-15° C., taip pat bus drėgna. Dieną temperatūra neturėtų viršyti 26° C. Šiems augalams patinka vėsus dirvožemis, todėl norėdami pratęsti jų žydėjimą, turėtumėte juos laikyti vėsioje aplinkoje. Kitas būdas prailginti žydėjimą – reguliariai maitinti jas pusiau sviestomis trąšomis. Tačiau nepersistenkite. Per didelis trąšų kiekis dirvožemyje gali pakenkti augalams. Raktažolėms nužydėjus geriausiai jas perkelti į lauką. Pasodinkite sode arba laikykite per vasarą lauko vazonuose. Vasaros pabaigoje juos grąžinkite į patalpą.

Raktažolės geriau žiemoja, jeigu aplink jų kerelį mulčiuosite nerūgščiomis durpėmis. Ypač šaltomis žiemomis reiktų pridengti eglišakėmis.

Iš esmės, raktažolės yra labai nereiklūs priežiūrai augalai. Užtenka kas 4-5 metus persodinti ir išdalinti kerus.