Melsvieji eraičinai

Melsvasis eraičinas plieno mėlynumo į adatas panašiais stiebais yra mažas, bet itin unikalus ir dailus visžalis augalas, puošiantis sodą. Pilkai mėlynų lapelių antplūdis prasideda ankstyvą pavasarį ir sudaro puikų kontrastą ryškiems, žemai žydintiems augalams. Sodinami po vieną ar ilgais ruožais, eraičinų netikėta spalva visuomet atkreipia dėmesį.  Lot. Festuca (eraičinas) reiškia stiebą arba kotelį, iš viso šių augalų yra 300 rūšių, daugiausiai augančių vidutinio klimato regionuose. Lietuvoje auga 11 rūšių. Dauguma vejų sėklų yra maišomos su eraičinų sėklomis, kadangi šis augalas lėtai auga ir yra itin švelnus. Obuolių augintojai dažnai sodina eraičinus po obelimis, kad krentantys obuoliai minkštai nusileistų.

Melsvasis eraičinas nėra labai išraiškingas augalas, tačiau puikiai atrodo minimalistinėse gėlynų kompozicijose arba siekiant paryškinti aplink augančių augalų spalvas, kadangi eraičino unikali spalva puikiai išryškina kitas aplink jį esančias spalvas.

Auginimas

Atvira saulėta vieta, sausas ir ne itin mineralinių medžiagų turtingas dirvožemis yra pati tinkamiausia vieta auginti melsvąjį eraičiną. Visos eraičinų rūšis auga lieknais, tiesiais stiebais ir sudaro tarsi pilkai mėlyną kupstelį ant kurio viršaus išdygsta į žolių stiebus panašūs koteliai. Suaugę šie koteliai paruduoja, todėl daugelis sodininkų juos pašalina.

Suaugusius eraičinų kupstus reiktų padalinti kas 2 ar 3 metus, kadangi šie augalai turi polinkį išdžiūti kupsto centre. Pakelkite ir ištraukite visus negyvus stiebus, o sveikus atskirkite ir persodinkite kiekvieną atskirai smėliniame komposte. Stenkitės stiebus sodinti 3 cm atstumu, o kai pilnai išleis šaknis, persodinkite į jiems skirtą gėlyno vietą.

Daiginimas

Visos žinomos eraičinų rūšys yra daiginamos nuo vidurvasario iki rugsėjo pradžios. Melsvasis eraičinas lengvai sudygsta iš sėklų pavasarį, bet užaugę daigai gali skirtis. Paimkite keletą sodinukų ir pasodinkite vieno litro talpoje su smėliniu kompostu. Galiausiai jie užaugs iki nedidelių krūmelių, kuriuos tuomet vasarą galite persodinti į gėlyne jiems skirtą vietą.

Geri draugai

Eraičinai gerai auga kartu su nedideliais, saulę mėgstančiais augalais, kaip švitrūnai (Pavonia lasiopetala), čiobreliai ar mažesni dalgučiai (Erodium). Tamsialapiai šilokai (Sedum) „Vera Jameson“ ar „Bertram Anderson“, juodoji plokščiastiebė gyvatbarzdė (Ophiopogin planiscapus) „Nigrescens“ suteikia įspūdingą kontrastą pilkai melsviems stiebeliams. Tamsiai violetinės spalvos visų rūšių levandos, plačialapiai šalavijai (Salvia officinalis), vilnotoji notra (Stachys byzantina), kibioji ašuotė (Stipa tenuissima) dar kartais vadinama „ponio uodega“ taip pat puikiai dera su eraičinu ir gerai kartu auga saulėtoje sodo vietoje. Pavasarį pabandykite sodinti melsvąjį eraičiną kartu su auksažiedžiais krokais (Crocus chrysanthus), rožinėmis ar raudonomis tulpėmis ir tamsiai mėlynais hiacintais dar labiau pagyvinant šių augalų žiedų spalvą.