Levandos

Šiek tiek pastangų ir jūs būsite apdovanoti neįtikėtinu gėlių mėlynumu ir įstabiu aromatu – tai yra levandos. Levandas auginti nėra sunku. Tereikia rasti tinkamą vietą jūsų sode ir reguliariai jas apgenėti tam, kad galėtumėte džiaugtis šiuo įspūdingu daugiamečiu augalu.

Auginimas

Svarbiausia levandų auginime – suteikti šioms gėlėms būtent tai ko jos trokšta – saulės šviesos ir tinkamo dirvožemio. Levandos yra kilusios iš vakarinio Viduržemio jūros regiono, todėl jos pratusios prie sauso ir karšto oro. Levandų augimo vieta turėtų būti apšviesta saulės 6-8 val. per dieną. Patariame sodinti levandas pietinėje sodo vietoje arba prie akmeninės sienos, kuri spinduliuoja šilumą. Taip pat šie augalai gerai auga naudojant akmeninį mulčą.

Venkite sodinti levandas į jau turimus gėlynus, kadangi šis daugiametis augalas nemėgsta būti apsuptas kitų augalų ir ankštų vietų. Sodinant levandas, suteikite joms pakankamai vietos aplink, kad augalui būtų erdvu augti ir žydėti. Būtų idealu, jeigu sodintumėte augalus tokiu atstumu vienas nuo kito, kokio jie yra aukščio. Kad geriausiai augtų ir įspūdingai žydėtų, levandoms būtina gera oro cirkuliacija.

Priežiūra

Viena iš gudrybių auginant levandas yra sodinti jas į 18-24 cm. aukščio dirvožemio kupstus. Toks sodinimo būdas suteikia puikų drenažą, kuris būtinas levandoms ir padeda, jeigu žemė yra molinga, linkusi kaupti vandenį. Dirvožemį sumaišykite su smulkiu smėliu bei klintimis, kad pagerintumėte jo pralaidumą vandeniui.

Genėjimas yra vienas pagrindinių sėkmingo levandų auginimo veiksnių. Gėlių skynimas nesiskaito kaip augalo genėjimas. Geriausia levandą genėti po žydėjimo. Daugelis levandų augintojų gėles apgeni po žydėjimo vėlyvą vasarą arba ankstyvą rudenį. Augalo genėjimas lėtina jo stiebo medėjimą ir leidžia augalui išlaikyti savo formą bei gausų žiedų kiekį.

Savo augimo piką šie augalai pasiekia paprastai per trečius augimo metus. Tuo laikotarpiu galite tikėtis net iki 1000 žiedų ant vieno augalo. Žiedų tikrai užteks tiek gyvų gėlių puokštėms, tiek džiovinimui ir rankdarbiams.

Įdomūs faktai

Levandos labai tinkamos auginti gėlynuose ir soduose, kadangi jų žiedai pritraukia daug naudingų vabzdžių kaip bitės, drugeliai ir kiti vabzdžiai apdulkintojai. Savo kvapu jos atbaido skruzdes ir amarus, dėl to dažnai levandos yra sodinamos šalia rožių.

Levandose gausu eterinio aliejaus, kuris padeda numalšinti galvos skausmus, levandų arbata mažina skrandžio spazmus bei padeda malšinti aplinkos keliamą stresą ar nemigą. Levandos yra natūralus antiseptikas ir gali padėti gydyti nudegimus, vabzdžių įkandimus ir kitokius smulkius odos pažeidimus. Levandų aliejus labai tinka kūno bei galvos odos masažams, o užteptas ant plaukų juos stiprina ir tankina.