Jurginai

Jurginas yra neabejotinai viena mėgstamiausių Lietuvos gėlių darželiuose. Jurginai yra kaip rožės, melsvės ar pomidorai – dauguma sodininkų ir mėgėjų negali jų auginti tik po vieną. Šiuo metu išvesta daugybė veislių. Žiedų spalvų ir raštų pasirinkimas labai gausus, todėl net ir išrankiausias tikrai ras sau patinkantį žiedą bei spalvą. Jurginų auginimas yra nepaprastai lengvas, taigi jeigu dar nesate bandę auginti jurginų, siūlome būtinai išmėginti.

Auginimas

Jurginų šaknys stambios, kažkiek primena nedideles bulves, todėl tokioms šaknims reikia nemažai maistinių medžiagų. Geras augalų tręšimas užtikrina ne tik geresnį žiedų ir lapų augimą, bet ir stipresnes šaknis ateinantiems sezonams. Sodinti jurginus reiktų 20-30 cm atstumu gilioje duobėje, praturtintoje geru kompostu bei organinėmis trąšomis. Gerai paruoštas dirvožemis leis jurginams greitai prigyti ir pradėti veisti žiedus. Jurginai dažniausiai pradeda žydėti praėjus maždaug 8 savaitėms po pasodinimo. Patariame tik pasodinus jurginų nelaistyti, nes šaknys gali pradėti pūti. Geriau palaukite, kol jurginai sudygs.

Geriausiai auga šviesioje, šiltoje, nuo vėjų apsaugotoje vietoje. Jurginai nėra reiklūs dirvožemiui, svarbiausia, kad dirvožemis niekada neužmirktų. Jurginams svarbu, kad žemė būtų puri, nepiktžolėta, gerai įtręšta, pralaidi vandeniui. Esant tinkamoms augimo sąlygoms žydi žymiai gausiau.

Jurgino žiedai gali būti tiek pilnaviduriai, tiek tuščiaviduriai. Priklausomai nuo veislės, jurginai žydi nuo 7 cm iki 30 cm skersmens žiedais. Žydėjimo laikas – liepos, rugpjūčio mėnesiai.

Priežiūra

Jurginams yra naudingos mažai azoto turinčios skystos trąšos (panašios į daržovių). Jomis patręškite dirvožemį jurginams sudygus, o po to kas 3-4 savaites iki pat ankstyvo rudens. Tik nepadauginkite trąšų, kadangi rizikuojate itin maža žiedų gausa arba išvis žiedų nebuvimu. Kaip ir daugelis augalų dideliais žiedais, jurginams reikia papildomos priežiūros per ar po lietaus, kadangi stambūs žiedai prikaupia daug vandens ir dėl papildomo svorio gali neatlaikyti augalo stiebas. Kad gūsingi vėjai ar smarkus lietus neišlaužytų pakankamai trapių jurginų stiebų, juos patariame pririšti.

Rudenį, nužydėjus jurginams, šakniagumbius reikia iškasti, gerai išdžiovinti ir laikyti tamsioje, sausoje ir vėsioje vietoje. Kasti geriausia saulėtos dienos pirmoje pusėje.