Celiozijos

Celiozijos – neįprastai atrodančios vienmetės gėlės, žydinčios net iki 10 savaičių. Šių gėlių žiedai būna raudoni, rožiniai, violetiniai, geltoni arba dvispalviai. Kai daugybė smulkių celiozijos žiedelių pražysta vienas šalia kito, jie būna panašūs į ugnies liepsną. Iš čia ir kilęs celiozijos pavadinimas, kadangi graikų kalba Celosia reiškia degantis. Dėl savo ypatingų žiedų Lietuvoje labiausiai mėgstamos dvi rūšys: skiauterėtoji ir plunksnotoji. Skiauterėtoji celiozija užauga iki 20-30 cm, turi plačius ovalo formos lapus su ryškiomis apatinėmis gyslomis. Žiedai smulkūs, susitelkę į gaidžio skiauterės pavidalo žiedynus. Plunksnotoji celiozija yra kiek didesnė – 40-50 cm, žiedynas panašus į piramidinę šluotelę. Viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl šie augalai yra tokie populiarūs: juos lengva prižiūrėti, kadangi jie auga praktiškai bet kurioje saulėtoje vietoje.

Auginimas

Celiozijos geriausiai auga saulėtoje, nuo vėjo apsaugotoje vietoje. Šis augalas turėtų gauti bent šešias valandas tiesioginės saulės šilumos per dieną, taigi prieš planuodami gėlynų ar klombų apželdinimą, gerai įvertinkite, ar jūsų pasirinkta vieta tikrai tiks šiam augalui. Be pakankamo kiekio saulės šviesos celiozija užaugs aukšta ir laiba su sunykusiais ar menkais žiedynais.

Tik sudygusius daigus reikia gausiai laistyti, kol augalas gerai įsišaknys. Vėliau subrendusias celiozijas laistykite reguliariai, bet ne gausiai. Šie augalai gerai auga drėgnoje, bet ne šlapioje žemėje. Patariame kartą per mėnesį augalą patręšti trąšomis praturtintomis azotu. 

Augant šiems augalams reikia tik šiek tiek priežiūros. Sudygsta celiozijos pavasarį, pasibaigus šalčiams. Kadangi jų žiedai yra labai tvirti, jie laikosi ant augalo tol, kol sudžiūva. Sudžiūvusius žiedus reikia nuimti tam, kad augalas galėtų vėl naujai sužydėti savo įstabiais žiedais. Taip pat šiuos augalus gali užpulti amarai arba voratinklinės erkutės.

Į nuolatinę vietą celiozijos sodinamos antroje birželio pusėje, tarp daigų paliekant 20-25 cm tarpus. Celiozijos tinka bordiūrams, klomboms, balkonams bei palangėms apsodinti. Galima auginti ir lauko gėliapuodžiuose. Sudžiovinti žiedynai naudojami sausoms puokštėms.

Celiozijos yra puikūs augalai, papildantys jūsų gėlynus ryškiomis spalvomis. Prieš įsigydami tam tikros rūšies celiozijas, įsitikinkite, kad jų dydis tiks jūsų sodui. Keletas rūšių yra naudojamos skintų gėlių puokštėms, todėl jos užauga pakankamai aukštos. Vis tik, dauguma Lietuvoje parduodamų rūšių yra skirtos auginti gėlynuose, o ne merkti į vazas.

Patariame su šiais augalais elgtis gan atsargiai ir švelniai, kadangi jų kotai yra pakankamai trapūs, todėl lengvai lūžta.