Fikusai

Fikusai yra įprasti namų bei biurų augalai. Lietuvoje galima įsigyti šių rūšių: lyralapį, smulkialapį, smulkųjį bei stambialapį. Lyralapis fikusas užauga iki 3 metrų aukščio, turi į lyrą panašius įsmaugtus lapus. Smulkialapis fikusas užauga iki 2,5 metrų aukščio. Gali būti žalias arba margais lapais. Smulkieji fikusai yra labiau laipiojantys augalai, kurie užauga iki 80 cm. Turi blizgius, žalius arba margus lapus. Stambialapiai fikusai užauga iki 3 metrų aukščio ir turi odiškus lapus. Fikusas mėgstamas dėl to, kad sugeria iš aplinkos kenksmingas medžiagas ir nėra išrankus priežiūrai.

Auginimas ir priežiūra

Daugumai fikusų mėgsta augti šviesioje vietoje, bet svarbu, kad jie negautų tiesioginės saulės šviesos. Tiesioginė saulės šviesa gali pažeisti augalo lapus – juos nudeginti. Tuomet lapai gali pradėti ruduoti arba net nukristi. Fikusai mėgsta drėgną ir šiltą orą. Geriausiai jaučiasi apie 20° C. Taip pat pasirūpinkite, kad jie augtų vietoje, kurioje nėra skersvėjo. 

Fikusai mėgsta drėgmę, todėl patariame reguliariai juos apipurkšti vandeniu taip palaikant drėgmę. Tačiau nepersistenkite, fikusams nepatinka pernelyg šlapios šaknys. Laistyti juos reikėtų tik tuomet, kai žemės paviršius būna sausas. Svarbu, kad lėkštutėje neužsiliktų vanduo, nes tokiu atveju pradės kristi lapai. 

Fikusai auga itin greitai, todėl jiems reikia nemažai maistingų medžiagų. Pavasarį ir vasarą tręškite fikusus kartą per mėnesį lapiniams augalams skirtomis trąšomis. Rudenį ir žiemą pakaks augalą patręšti kas du mėnesius.

Priežiūros ypatumai

Labiausiai paplitusi problema auginant fikusus – lapų kritimas. Dažniausiai pasitaikančios priežastys, kodėl jūsų fikusas galima mesti lapus yra:

  • Perlaistymas arba per mažas laistymas;
  • Per mažas drėgmės kiekis;
  • Per mažas natūralios šviesos kiekis; 
  • Persodinimas;
  • Dideli temperatūros pokyčiai (per šalta arba per karšta);
  • Kenkėjai

Patartina, kartas nuo karto nuo lapų nuvalyti dulkes. Jei norite, kad fikusas ar jo bonsas labiau šakotųsi, reikia reguliariai jį apkarpyti.