Falenopsiai

Falenopsis – pirmasis žingsnis į nuostabų orchidėjų pasaulį! Ši orchidėja yra viena paprasčiausių ir populiariausių gėlių, auginama namuose. Tik keli reikalavimai ir ši įstabaus grožio gėlė kelis mėnesius džiugins jus puikiais žiedais.

Laistymas

Kaip dažnai laistysite priklausys nuo to, kur augalas yra pasodintas ir kaip drėgna yra patalpoje. Patariame auginti orchidėją permatome vazonėlyje, tuomet galėsite stebėti šaknis, nes būtent šaknys geriausiai nurodo kada augalą reikia laistyti. Kol šaknys yra žalios, tol augalo laistyti nereikia. Ir kai tik šaknys papilkėja, galite augalą gausiai palieti. Jeigu vazonėlis nėra permatomas, tuomet ar jau metas laistyti galite patikrinti jį pakilnoję. Daug lengvesnis vazonėlis nei įprastai bei suglebę lapai – puikūs indikatoriai, kad šaknys jau sausos ir augalą metas palaistyti. 

Šviesos ir šilumos kiekiai tenkantys falenopsiui taip pat turi didelės įtakos jo laistymui. Vasaros mėnesiais laistyti reikės dažniau, žiemą rečiau.

Laistyti augalą geriausiai yra ryte kambario temperatūros vandeniu. Orchidėjas geriau laistyti virintu arba lietaus vandeniu, kadangi kietas vanduo joms nėra tinkamas. Palieję palūkėkite kol visas vanduo nutekės iš vazonėlio, jame neturi likti vandens. Jeigu ant lapų atsiras dėmės, reiškia vanduo, kuriuo laistote falenopsius jiems netinkamas.

Šviesa

Falenopsiui nepatinka daug šviesos. Geriausiai jie auga ant palangės rytinėje pusėje arba pietinėje ar vakarinėje pusėje, jeigu būna apsaugoti tiuline užuolaida. Falenopsio lapai turi būti ryškiai žali. Jeigu jie tamsėja, vadinasi augalui trūksta šviesos. Raudonuojantys lapai nurodo, kad augalas gauna jos per daug. Kai falenopsis sužydi, jį galite laikyti bet kurioje namų vietoje, toliau nuo tiesioginės saulės spindulių. Jeigu jūsų augalas nesužydi, vadinasi jam trūksta šviesos.

Temperatūra

Falenopsiai, kaip ir mes, labiausiai mėgsta aukštesnę nei 15° C temperatūrą. Geriausiai auga 20° C - 27° C temperatūroje arba šiek tiek aukštesnėje, bet ne aukštesnėje nei 35° C. Turėkite omeny, kad temperatūra prie palangės gali skirtis temperatūros kambaryje, taigi reiktų atkreipti didesnį dėmesį kur augalas stovi itin karštomis ar šaltomis dienomis. Labai didelis temperatūros skirtumas gali pakenkti augalui.

Tręšimas

Bet kokios subalansuotos orchidėjų trąšos gali būti naudojamos tręšti falenopsius. Patariame iš pradžių palaistyti augalą kambario temperatūros vandeniu, o tik po to perlieti trąšų tirpalu. Niekada netręškite augalo sausomis šaknimis, kadangi trąšos jį gali nudeginti. Taip pat nerekomenduojame tręšti augalo iškart jį įsigijus. Dažniausiai augintojai būna gerokai pamaitinę augalą įvairiomis medžiagomis, kad jis lengviau atlaikytų kelionę iki prekybos vietų. Todėl įsigytą augalą vertėtų pradėti tręšti tik po dviejų trijų mėnesių.

Po žydėjimo

Peržydėjusį žiedyną patrumpinkite iki pirmo neišnaudoto narelio. Tai paskatins augalą auginti iš „miegančių akučių“ papildomus žiedynstiebius. Persodinėti falenopsius reikia kas dveji – treji metai, į orchidėjų substratą, kuriame jokiu būdu neturi būti durpių ar komposto priemaišų. Persodinimo metu būtina pašalinti visas negyvas šaknis, o atsiradusias žaizdeles reikia užberti trinta medžio anglimi arba maltu cinamonu. Po persodinimo pirmą kartą palaistyti ik po 3 – 4 dienų.