Anturiai

Anturiai – egzotiškas neįprastais žiedais kambarinis augalas, kuris su tinkama priežiūra gali žydėti beveik visus metus. Išsiskiria šis augalas tuo, kad tikrasis jo žiedas yra ne spalvotas lapas, o iš jo kyšanti pailga burbuolė. Šio augalo priežiūra nėra sudėtinga, jeigu laikysitės dviejų pagrindinių priežiūros taisyklių ir išvengsite trijų dažniausiai pasitaikančių klaidų. Pagrindiniai anturio priežiūros aspektai – augalo vieta bei jo laistymas. Išsprendus šiuos du klausimus, išvengti klaidų bus daug paprasčiau, todėl jūsų augalas bus sveikas ir džiugins jus ilgą laiką.

Priežiūra

Jeigu norite sveiko ir gerai atrodančio anturio, pirmiausia reikės pasirūpinti tinkama vieta. Anturiai yra kilę iš pietų Amerikos atogrąžų miškų, todėl geriausiai jaučiasi panašiame klimate. Atogrąžų miškuose anturiai dažniausiai auga vietose, kur temperatūra išauga 21-32°C, o drėgmės lygis pasiekia 80-100%. Anturiai auga tarp medžių, taigi yra apsaugoti nuo tiesioginės saulės spindulių.

 

Idealiausia vieta šiam augalui – kur niekada nebūna žemiau 21°C, bet ir ne daugiau nei 32°C, kadangi pernelyg šiltas ar karštas oras gali pakenkti augalui. Taip pat turite užtikrinti, kad augalas gaus pakankamą drėgmės kiekį, todėl svarbiausia reguliariai jį laistyti. Ir paskutinė sąlyga – vieta, kur pakankamai saulės šviesos, bet nėra tiesioginių saulės spindulių. Tiesioginė saulės šviesa gali pakenkti anturio lapams ir žiedams. 

 

Taigi kur geriausia laikyti anturį? Pirma, geriausia šią kambarinę gėlę laikyti patalpoje, o ne balkone ar terasoje. Antra, patariame jį auginti vonios kambaryje, kadangi dažniausiai tai yra drėgniausia namų vieta, ypač po dušo. Jeigu vonios kambaryje anturio laikyti nenorite, turėtumėte įsigyti oro drėkintuvą, kad galėtumėte drėkinti to kambario orą, kuriame augs jūsų anturis. Paskutinė sąlyga: laikykite anturį netoli lango taip, kad jis negautų tiesioginės saulės šviesos. Jeigu lapai ims ruduoti ir jų spalva blankti, reiškia augalui yra per daug šviesos ir jį reiktų perkelti į kitą vietą.

Laistymas

Augdami atogrąžų miškuose, anturiai yra įpratę prie nuolatinio lietaus, todėl jiems reikia daug vandens. Tačiau jie nėra pratę prie stovinčio vandens, nes paprastai auga ant medžių, kur visas vandens perteklius nuvarva ant žemės. Svarbu anturius dažnai laistyti, tačiau neleisti vandeniui kauptis ties šaknimis. Šią užduotį įveikti jums padės lengvas, orui pralaidus substratas su smėlio, žvyro ar spyglių priemaišomis. Pasirūpinę tinkamu substratu, įsitikinkite, kad visas perteklinis vanduo lengvai išteka iš vazono. Vandens perteklių visada reikia išpilti, todėl būtina vazoną su anturiu laikyti ant padėklo ar gilesnės lėkštės. Viena didžiausių klaidų yra pamiršti palaistyti augalus, tačiau, be abejonės, antra didžiausia klaida yra leisti augalų šaknims mirkti vandenyje. Permirkusios šaknys pradės pūti ir jūsų augalas mirs, todėl geras drenažas yra būtinas. 

Laistyti anturį reikia kasdien, o jeigu gyvenate itin sausoje vietoje, patariame du kartus per dieną apipurkšti jo lapus kambario temperatūros vandeniu. Tik apsaugokite žiedus, nes kitaip ant jų atsiras bjaurios rudos dėmės.

Tręšimas

Anturius reikia tręšti reguliariai nuo kovo iki rugsėjo, maždaug kas dvi savaites žydinčių kambarinių augalų trąšomis, tačiau perpus arba dviem trečdaliais mažesniu kiekiu, nei nurodyta ant pakuotės. Jeigu augalas gaus per mažai trąšų, blogiausia, kas gali nutikti jis augs lėčiau ir užveis mažiau žiedų. Jeigu tai pastebėsite, tiesiog nežymiai padidinkite trąšų kiekį. Bet jeigu augalą tręšite per daug, jis gali žūti.
 
Taigi suradus anturiui tinkamą vietą bei taisyklingai jį laistant, šio augalo priežiūra nekels jums didesnių bėdų. Svarbiausia išvengti trijų pagrindinių šio augalo priežiūros klaidų: pamiršti jį palieti, per daug jį tręšti ir leisti vandeniui kauptis palei šaknis.