Amariliai

Stambūs ir tvirti amarilių žiedai – tikra namų puošmena šaltuoju sezonu, kai taip trūksta gamtos spalvų. Amariliai žydi įvairiomis spalvomis – raudonais, rožiniais, baltais ar oranžiniais žiedais ir žydėti pradeda lapkričio – gruodžio mėn. Įdėjus visai nedaug pastangų, amarilių žiedai jus džiugins net iki 7 savaičių.

Auginimas

Amariliai yra dauginami sėklomis arba svogūnėliais. Kadangi sėklas sudaiginti yra sudėtinga, rekomenduojame pražydinti svogūnėlius. Pasodinkite svogūnėlius 15-20 cm skersmens patvariame vazone, nes plastikinis vazonas gali neišlaikyti sunkių amarilio žiedų bei stambaus koto. Svogūnėlį sodinkite smailiu galu į viršų kambarinėms žydinčioms gėlėms skirtoje žemėje. Švelniai paskirstykite žemę aplink svogūnėlį ir jo trečdalį palikite virš žemių. Pasodinę svogūnėlį, vazoną pastatykite šviesioje vietoje, kurioje nėra tiesioginės saulės šviesos. Laistykite negausiai kol svogūnėlis išleis apie 5 cm aukščio stiebelį. Po to augalą laistykite reguliariai. Artėjant Kalėdoms, jūsų amarilis turėtų nustebinti puikiais žiedais.

Kasmet svogūnėlio persodinti nereikia – tą galite padaryti kas 2-3 metus. Kiekvienais metais, kai augalo nepersodinsite, nedidelę dalį vazonėlyje esančios žemės pakeiskite nauja.

Nors amariliai nėra lepūs, jie, kaip ir daugelis kambarinių gėlių, reikalauja šiek tiek priežiūros. Šie augalai nemėgsta šalčio ir karščio, todėl parinkite jiems vietą kambaryje, kuriame vyrautų pastovi vidutinė temperatūra. Amarilių negalima laikyti tiesioginėje saulės šviesoje, bet šie augalai mėgsta šviesą, todėl reiktų gerai apmąstyti kurioje namų vietoje šis augalas galėtų augti. Jeigu amarilį auginsite ant palangės, kasdien jį pasukite, kad stiebas išliktų tiesus, kadangi augalas seka šviesą ir į ją krypsta.

Amariliai yra daugiamečiai augalai, taigi įdėjus šiek tiek pastangų, jų žiedai ir vėl jus džiugins Kalėdiniu laikotarpiu. Nužydėjus amariliui palaukite kol jo stiebas pageltonuos. Tuomet jį reikia nupjauti – maždaug 5 cm virš svogūnėlio. Lapų nereikia pašalinti. Tokiu augalu reikia rūpintis įprastai – laikyti šviesioje vietoje ir negausiai laistyti. Rugsėjo mėnuo yra amarilių poilsio metas. Šiuo laikotarpiu reikia nustoti jį laistyti ir leisti lapams nudžiūti. Svogūnėlį vazone perkelti į sausą, vėsią ir tamsią vietą. Šis periodas augalui yra būtinas tam, kad jis vėl galėtų veisti savo įstabius žiedus. Likus kelioms savaitėms iki žiemos švenčių, grąžinkite augalą į jam įprastą vietą ir vėl imkite negausiai laistyti. Netrukus pasirodys nauji lapai bei žiedai.